PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Czas dla młodych talentów

  • aw    6 marca 2018 - 15:16
Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Czas dla młodych talentów
Dodatkowo w ramach Centrum Mistrzostwa Informatycznego powstanie bogata biblioteka zadań i materiałów edukacyjnych (fot. Shutterstock)

Polska stawia na wzmocnienie edukacji informatycznej. Inicjatywą prowadzącą w tym kierunku jest ogłoszony przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa konkurs „CMI - Centrum Mistrzostwa Informatycznego”.
  • Konkurs „CMI – Centrum Mistrzostwa Informatycznego” został ogłoszony w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
  • Jego celem jest zainicjowanie powstania systemowych rozwiązań na rzecz wyłaniania wybitnie uzdolnionej informatycznie młodzieży w Polsce, pogłębiania jej wiedzy i umiejętności w zakresie algorytmiki oraz kodowania, będących kluczowymi dla profesjonalnych zastosowań cyfrowych przyszłości.

CMI - Centrum Mistrzostwa Informatycznego skierowany jest do uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących i techników oraz szkół branżowych I i II stopnia.

- Zakłada on powstanie i wspieranie od września 2018 r. do końca 2023 r. (60 miesięcy) w systemie pozalekcyjnym kół algorytmiki i programowania na terenie całej Polski – tłumaczy sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Marek Zagórski.

Z zajęć kół algorytmiki i programowania skorzysta w sumie minimum 7 tysięcy uczniów, natomiast kwalifikacje do prowadzenia zajęć zdobędzie ponad 700 osób. Osoby je prowadzące otrzymają dostęp do szkoleń uzupełniających, materiałów edukacyjnych oraz zadań testowych i mentoringu. Otrzymywać będą też granty celowe.

Dodatkowo w ramach Centrum Mistrzostwa Informatycznego powstanie bogata biblioteka zadań i materiałów edukacyjnych, jak również infrastruktura utrzymująca je oraz umożliwiająca do nich dostęp. W trakcie realizacji projekt będzie się rozwijał proponując jego uczestnikom wiele atrakcyjnych i innowacyjnych pomysłów.

Projekt ma także doprowadzić m.in. do stałego rozwoju metodyk edukacji wybitnie zdolnej informatycznie młodzieży i rozwiązań sygnujących współzawodnictwo w postaci zawodów, konkursów i olimpiad informatycznych.

Centrum Mistrzostwa Informatycznego może liczyć na dofinansowanie w maksymalnej kwocie 50 mln zł. Wspomniana kwota będzie zależeć od poziomu zainteresowania uczniów, szkół oraz osób prowadzących. Uczniowie, który skorzystają z projektu, zdobędą rzadką wiedzę i umiejętności niezbędne do budowy innowacyjnych i ważnych rozwiązań cyfrowych. I staną się twórcami cyfrowej przyszłości.

- Centrum Mistrzostwa Informatycznego to tylko jedno z całej palety działań, które pozwolą naszej gospodarce wziąć udział w cyfrowej rewolucji. Z pomocą funduszy unijnych już teraz podłączamy 10 tys. szkół do internetu. Niebawem dołączą do nich kolejne 4 tys. Wkrótce ruszą też nieoprocentowane pożyczki do 18 tys. zł na szkolenia dla osób, które chciałyby zostać programistami – mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży.

Przypomnijmy dzięki ustawie o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), do 2020 roku 19,5 tys. szkół otrzyma dostęp do bezpłatnego szybkiego internetu. Sieć, która połączy jednostki oświatowe będzie budowana w latach 2018-2020. Świadczenie usług szkołom ma rozpocząć się od 1 września 2018 r.
OSE ma być finansowane ze środków UE i budżetu państwa. W szkolnej sieci pojawią się zabezpieczenia przed wirusami, spamem, włamaniami, kradzieżą tożsamości, oraz będzie filtracja treści pod kątem tych niedozwolonych dla dzieci i młodzieży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.