PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Nauki powstanie w Chorzowie

  • BB    28 lipca 2011 - 04:54
Centrum Nauki powstanie w Chorzowie

Centrum Nauki powstanie w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Do końca 2013 r. powstanie projekt budowlany, naukowcy opracują program, a Samorząd Województwa zapewni unijne wsparcie.
W prace nad realizacją tego od dawna oczekiwanego projektu zaangażowane będą: Samorząd Województwa Śląskiego, miasto Chorzów, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku oraz Uniwersytet Śląski. Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisano list intencyjny w tej sprawie. Zamyka on etap rozmów ze środowiskami naukowymi jakie zostały podjęte przez Zarząd Województwa Śląskiego poprzedniej kadencji.

- Centrum ma podnosić poziom edukacji w województwie w sposób daleki od sformalizowanych metod. Ma wzbudzać wśród dzieci i młodzieży zainteresowanie nauką i jej najnowszymi osiągnięciami poprzez zabawę, dotyk czy też eksperymenty - tak określił znaczenie nowej instytucji Arkadiusz Godlewski, prezes WPKiW.

Czytaj też: Propozycje lokalizacji dla Centrum Nauki

O przygotowanie atrakcyjnego programu edukacyjnego i niespodzianek dla zwiedzających zatroszczą się śląscy naukowcy z różnych uczelni. Ich pracami pokieruje Uniwersytet Śląski. Rektor prof. Wiesław Banyś zdaje sobie sprawę, że poprzeczka została postawiona bardzo wysoko: - Naszym punktem odniesienia są parki nauki w USA, Niemczech oraz Francji. Chcemy, aby coś na kształt dobrego parku naukowego w ogóle powstało – podkreślił.

Zgodnie z założeniami do września powinien powstać projekt programu funkcjonalnego i użytkowego, a debata naukowa nad nim może się rozpocząć w połowie października. Z przygotowaniem inwestycji do realizacji nie można się spóźnić. Głównym źródłem finansowania mają być bowiem dotacje z funduszy unijnych. Od 2014 roku rozpoczyna się kolejny okres programowania Unii Europejskiej i do tego czasu Samorząd Województwa musi przygotować listę tzw. projektów kluczowych o znaczeniu regionalnym.

Podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego marszałek Adam Matusiewicz zapewnił, że projekt Centrum Nauki znajdzie się na tej liście: - Decyzje zapadną w roku 2013. Harmonogram prac zakłada, że na początku kolejnego okresu programowania, czyli w 2014 roku można wbić pierwszą łopatę na placu budowy - powiedział marszałek.

Do końca bieżącego roku powinno być znane wstępne studium wykonalności projektu. W połowie roku 2012 ma być dopięty program funkcjonalno-użytkowy, a w grudniu powinien być rozstrzygnięty międzynarodowy konkurs architektoniczny. Projekt budowlany ma być opracowany do końca grudnia 2013 r.
 
Decyzja o budowie Centrum Nauki w WPKiW zamyka toczącą się od dawna debatę o wyborze lokalizacji dla realizacji tej prestiżowej inwestycji.

- Musimy województwo, a szczególnie miasta aglomeracji traktować jako całość, jako jeden organizm miejski. Centrum Nauki to inwestycja o znaczeniu regionalnym i w jej sprawie należy mówić jednym głosem - podsumował Adam Matusiewicz.

Według prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali WPKiW ma charakter ponadregionalny. Dobry dostęp do Centrum Nauki zapewnią DTŚ, A4 oraz dobra komunikacja miejska. Samorząd miasta będzie m.in. współuczestniczył w pracach i projektach mających na celu zapewnienie obiektowi niezbędnej infrastruktury. Zamierza także zorganizować w Centrum zajęcia dla uczniów chorzowskich szkół.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.