PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Technologii w Wielkopolsce

  • PAP    1 czerwca 2011 - 15:49
Centrum Technologii w Wielkopolsce

Kamień węgielny pod budowę Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii (WCZT) wmurowano w środę w Poznaniu.
Realizacja inwestycji zakończy się w 2013 roku. Centrum będzie multidyscyplinarnym ośrodkiem, który ma skupiać najlepszych specjalistów z nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Czytaj też: Białostocki park technologiczny wabi inwestorów

Koszt inwestycji wynosi 63 mln euro. Obiekt będzie miał powierzchnię prawie 20 tys. mkw. Infrastruktura WCZT składać się będzie z Centrum Technologii Biomedycznej, Centrum Biotechnologii Przemysłowej i Roślinnej, Centrum Technologii Chemicznych i Nanotechnologii oraz Centrum Badań Materiałowych wraz z Regionalnym Laboratorium Unikatowej Aparatury.

WCZT tworzone jest przy współudziale Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza a także m.in. Uniwersytetu Przyrodniczego, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Medycznego oraz instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk.

- Wspólne przedsięwzięcie uczelni publicznych miasta Poznania (oceń prezydenta), instytutów naukowych PAN jest pierwszym w Polsce na tak dużą skalę. Cieszę się, że potrzebę łączenia uczelni i instytutów naukowych dostrzegły najwyższe władze kraju, zapisując taką możliwość w znowelizowanej ustawie o szkolnictwie wyższym - powiedział w trakcie uroczystości rektor UAM prof. Bronisław Marciniak.

Budowa i wyposażenie WCZT realizowane jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.