Ceny podręczników, UOKiK: wzrost o ponad 40 procent

W latach 2010-2014 ceny podręczników do edukacji wczesnoszkolnej wzrosły o ponad 40 procent – ustalił UOKiK.
Ceny podręczników, UOKiK: wzrost o ponad 40 procent
Wzrost cen podręczników badanych przez UOKiK wydawnictw był znaczący. Fot. fotolia

UOKiK zakończył wszczęte w sierpniu 2014 r. postępowanie wyjaśniające, którego celem było ustalenie, czy zidentyfikowany wzrost cen podręczników, ćwiczeń i innych produktów do edukacji wczesnoszkolnej sprzedawanych przez wydawnictwa WSiP, Nowa Era oraz Grupa Edukacyjna (w tym wydawnictwa Juka 91), mógł być wynikiem naruszenia przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Podstawą wszczęcia tego postępowania był znaczący wzrost cen pakietów podręczników do edukacji wczesnoszkolnej. Rynek ten ma istotne znaczenie - wartość hurtowej sprzedaży podręczników do edukacji wczesnoszkolnej wyniosła w 2013 r. ponad 190 mln zł.

Wyraźny wzrost cen podręczników w latach 2010-2014

Z analiz UOKiK wynika, że latach 2010-2014 ceny podręczników do edukacji wczesnoszkolnej wzrosły o ponad 40%, podczas gdy w tym samym czasie wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych nie przekroczył 10%. Również wzrost cen książek ogółem sprzedawanych na rynku polskim był mniejszy i wyniósł w latach 2010-2014 około 14%.

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg

UOKiK nie stwierdził jednak, by stosowane przez wydawców ceny podręczników do edukacji wczesnoszkolnej mogły wskazywać na naruszenie przez ww. przedsiębiorców zakazu praktyk ograniczających konkurencję.

- Jakkolwiek wzrost cen podręczników badanych wydawnictw był znaczący, podobnie wysoką dynamiką cen (a w niektórych przypadkach nawet wyższą) charakteryzowały się również przyjęte do porównań podręczniki do gimnazjum oraz do języka obcego dla klas I-III szkoły podstawowej – wskazuje UOKiK.

Czytaj też: ŚZGiP: darmowe podręczniki tak, ale nie w tym roku

Dodatkowo analiza zgromadzonych danych wskazuje również na znaczące różnice między zachowaniem poszczególnych wydawnictw. W latach 2010-2014 podnosiły one ceny podręczników do edukacji wczesnoszkolnej w różnym zakresie, zaś marże realizowane przez nie na sprzedaży podręczników do edukacji wczesnoszkolnej były wyraźnie zróżnicowane.

Procentowy wzrost cen pakietów podręczników szkolnych do edukacji wczesnoszkolnej największych wydawców w latach 2011-2014.

Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg

Analiza marż osiąganych przez wydawnictwa na sprzedaży podręczników do edukacji wczesnoszkolnej wykazała, że w badanym okresie były one wysokie, i wyraźnie odbiegały od średniej marży wyliczonej dla największych wydawnictw (z pominięciem badanych) oraz dla spółek z indeksów giełdowych.

Oto przyczyny wzrostu cen według UOKiK

W ocenie UOKiK na wzrost cen podręczników do edukacji wczesnoszkolnej wpływ ma przede wszystkim specyfika tego rynku. Rynek podręczników szkolnych jest rynkiem dysfunkcjonalnym, na którym cena sprzedawanych produktów nie ma tak istotnego wpływu na ich wybór jak na innych rynkach.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dlatego dziękuję bardzo Nauczycielom, którzy potrafią wspaniale uczyć dzieci, nie korzystając jednocześnie z podręczników. Są tacy -i mają bdb wyniki.

mama gimnazjalistki, 2015-05-08 21:55:08 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE