Chcą lekcji o in vitro w szkołach

Ruch Palikota popiera inicjatywę, by na lekcjach biologii w szkołach ponadgimnazjalnych uczniowie uzyskali informacje na temat zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro. Nauczyciele biologii otrzymają płytę CD ze scenariuszem lekcji oraz prezentacją multimedialną.
Chcą lekcji o in vitro w szkołach

Przewodnicząca stowarzyszenia Ruch Kapitału Społecznego Agnieszka Stupkiewicz-Turek przekonywała w środę na konferencji prasowej, że informacje na temat zapłodnienia metodą in vitro powinny być przekazywane uczniom szkół ponadgimnazjalnych na lekcjach biologii.

"Naszą intencją jest prezentacja rzetelnej wiedzy, nieobciążonej żadnymi mitami na temat powszechnie stosowanej metody leczenia niepłodności. Temat został opracowany w oparciu o naukowe fakty, przedstawiamy w materiale przesłanki medyczne i biologiczne do stosowania tej metody" - napisali autorzy propozycji w liście do nauczycieli biologii. Ich zdaniem wiedza o metodzie in vitro powinna być przekazywana w podstawowym programie nauczania.

Stupkiewicz-Turek poinformowała, że na płycie CD, która zostanie przekazana nauczycielom biologii, znajduje się scenariusz lekcji, prezentacja multimedialna wraz z materiałem audiowizualnym.

Czytaj też: In vitro pod znakiem zapytania

Posłanka Ruchu Palikota Halina Szymiec-Raczyńska podkreśliła, że uczniowie powinni mieć rzetelną wiedzę na temat leczenia metodą in vitro. Jak dodała, materiał który zostanie przekazany nauczycielom biologii, jest pozbawiony "jakichkolwiek sporów światopoglądowych". "To materiał, który pokazuje rzetelną, medyczną wiedzę, winni jesteśmy młodzieży informacje o tym, na czym polega metoda in vitro" - oceniła.

Dyrektor prywatnego gimnazjum i liceum ogólnokształcącego w Lublinie Adam Kalbarczyk uznał, że "młodzież powinna mieć możliwość dowiedzenia się czegoś o metodzie in vitro, poza przekazem ideologicznym".

Zapowiedział, że nauczyciele otrzymają "minipodręcznik multimedialny" do wykorzystania na jednej lekcji biologii. Jak dodał, materiał został przygotowany przez adiunktów uniwersytetów lubelskich i jest zgodny z aktualnym stanem wiedzy na temat metody in vitro.

Przewodnicząca Ruchu Kobiet Ruchu Palikota Małgorzata Prokop-Paczkowska mówiła z kolei, że w czasach PRL tematem tabu w polskich szkołach był Katyń, ale "mimo to znaleźni się odważni nauczyciele, którzy przemycali treści związane z Katyniem".

"Dzisiaj tematem tabu jest aborcja, in vitro, antykoncepcja (...). Myślę, że znajdą się odważni nauczyciele w polskiej szkole, którzy będą takie lekcje organizować" - dodała. Jak podkreśliła, Ruch Kobiet będzie mocno wspierał akcję promocji lekcji o in vitro na lekcjach biologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

OK !

Teresa, 2013-06-19 22:18:57 odpowiedz

wiedzy, nieobciążonej żadnymi mitami na temat powszechnie stosowanej metody leczenia niepłodności? Dlaczego już tu są przekłamania? Od kiedy metoda in vitro jest leczeniem niepłodności. Pani A. Stupkiewicz mówi o przekazywaniu rzetelnej wiedzy, więc proszę o tę rzetelność i nie wmawianie że in vitro... jest leczeniem niepłodności. rozwiń

Agata Zalewska, 2013-06-19 15:00:31 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE