PARTNER PORTALU
 • BGK

Chcą utworzyć wypożyczalnie szkolnych podręczników

 • PAP    15 stycznia 2013 - 17:25
Chcą utworzyć wypożyczalnie szkolnych podręczników

Powołanie zespołu ds. utworzenia sieci wypożyczalni podręczników w katowickich szkołach postuluje Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Bona Fides. Inicjatywę katowiccy radni zaakceptowali w 2012 r. Urząd Miasta zamierza przychylić się do tej propozycji.
Jak poinformowała Joanna Górska z biura prasowego Urzędu Miasta w Katowicach, pismo w sprawie utworzenia grupy roboczej dotarło do magistratu. "W najbliższym czasie zaprosimy do współpracy przedstawicieli Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Bona Fides oraz dyrektorów szkół" - powiedziała Górska. Zastrzegła, że w skład zespołu wejdą również przedstawiciele Urzędu Miasta.

Do wakacji letnich - jak wyjaśniła Górska - zespół miałby wypracować zasady funkcjonowania sieci wypożyczalni podręczników przy bibliotekach szkolnych oraz przedyskutować kwestię pozyskania pieniędzy na sfinansowanie przedsięwzięcia.

"Docelowo chcielibyśmy pozyskać pieniądze z budżetu miasta. Od naszych ekspertów wiemy, że można także poszukać pieniędzy z innych źródeł, np. z resortu oświaty, prywatnych fundacji. Taka możliwość istnieje, dlatego chcemy porozmawiać o tym z urzędem" - powiedział PAP prezes Bona Fides, Grzegorz Wójkowski.

Pomysł utworzenia w Katowicach wypożyczalni pojawił się w połowie 2011 roku. W listopadzie 2012 roku radni podjęli w tej sprawie uchwałę. Zdecydowali, że samorząd Katowic zajmie się przygotowaniem i wdrożeniem miejskiego programu udostępniania podręczników przez szkolne biblioteki i zostaną nim objęte rodziny wielodzietne oraz uczniowie z rodzin o niskich dochodach, korzystających ze wsparcia ośrodka pomocy społecznej.

Wypożyczalnie mają powstać w szkołach podstawowych i gimnazjach - termin zostanie ustalony przez zespół roboczy. Stowarzyszenie nie wyklucza, że w przyszłości wypożyczalnie powstaną także przy szkołach ponadgimnazjalnych.

Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Bona Fides jest organizacją pozarządową, której celem jest m.in. edukacja w zakresie praw obywatelskich, zwiększenie dostępu do informacji publicznej, kontrola wydatków publicznych, przeciwdziałanie korupcji w instytucjach publicznych, rozwój społeczności lokalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • krzyciel, 2013-01-21 15:31:29

  Pomysł nawet i dobry, ale mało realny. Taka wypożyczalnia musiałaby mieć albo tyle zestawów, ilu uczniów jest w szkole, albo stosować jakieś kryterium (najpewniej zamożności - to znaczy jej braku). Po drugie nauczyciele tego samego przedmiotu (matematycy, poloniści, angliści - ich to przede wszystki...m dotyczy) musieliby się dogadać odnośnie podręczników (żeby używać tych samych i nie zmieniać ich co 3 lata, jak na to pozwalają przepisy). Lepszym rozwiązaniem byłby... brak podręczników. Tylko konieczne książki (np. zeszyty ćwiczeń), które i tak każdy uczeń musi mieć własne, a jeżeli potrzebne są jakieś tablice, zbiory zadań czy "czytanki", to powinny być w odpowiedniej ilości w pracowni (przed lekcją rozdane, po lekcji zebrane). A nauka z notatek robionych na lekcji. I tyle. Albo podręczniki elektroniczne, dostępne on-line i komputery albo tablety na każdym biurku w klasie (nie tylko w pracowni informatycznej)  rozwiń
 • Pistacja, 2013-01-19 00:27:18

  pamiętamy!!!!!!!!! nie zapomnieliśmy cały czas o tym myślimy!!!!!!!
 • darekkk, 2013-01-18 21:40:59

  tak jak każda inna wypożyczania z tysięcy działających w polsce...