PARTNER PORTALU
 • BGK

Chcą wysłuchania publicznego ws. prawa oświatowego i likwidacji gimnazjów

 • pt    29 listopada 2016 - 12:29
Chcą wysłuchania publicznego ws. prawa oświatowego i likwidacji gimnazjów
Jak tłumaczą, argumenty podnoszone przez różne środowiska są na tyle istotne, że powinny być wzięte pod uwagę przez posłów i senatorów (fot.fotolia)

Zygmunt Frankiewicz ze Związku Miast Polskich, Marek Olszewski ze Związku Gmin Wiejskich, Ludwik Węgrzyn szef Związku Powiatów Polskich, Rafał Dutkiewicz kierujący Unią Metropolii Polskich i Wojciech Długoborski z Unii Miasteczek Polskich zwracają się do klubów poselskich i parlamentarnych o złożenie wniosków o zorganizowanie wysłuchania publicznego w sprawie rządowego projektu ustawy Prawo oświatowe oraz przepisów wprowadzających tę ustawę.
Reprezentanci środowiska samorządowego argumentują, że projekty tych ustaw zostały negatywnie zaopiniowane przez Stronę Samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a także związki zawodowe oraz liczne środowiska obywatelskie, związane z polską oświatą.

Wobec licznych głosów sprzeciwu, zdaniem samorządowców, projekty tych regulacji powinny stać się przedmiotem debaty parlamentarnej.

Jak tłumaczą, argumenty podnoszone przez różne środowiska są na tyle istotne, że powinny być wzięte pod uwagę przez posłów i senatorów. Wysłuchanie publiczne umożliwi reprezentantom różnych środowisk, które zabierały głos w sprawie planowanej reformy oświaty, przedstawienie swoich racji.

Korporacje samorządowe wnoszą też o podjęcie debaty parlamentarnej (w tym wysłuchania publicznego) dopiero po doprowadzeniu przez inicjatora zmian – Radę Ministrów – do zgodności projektu ustawy z art. 34 ust. 4 Regulaminu Sejmu, który stanowi, że „do uzasadnienia wniesionego przez Radę Ministrów projektu ustawy dołącza się projekty podstawowych aktów wykonawczych”.

Jak bowiem zauważają samorządowcy, dotychczas istnieje tylko jedno rozporządzenie do prawa oświatowego, w dodatku z nikim nie konsultowane, a powinno być ich co najmniej 13 (4 spośród nich mają obowiązywać w wersji wydanej na podstawie obecnych przepisów, a 9 projektów dalszych nie przedstawiono).

Cały wniosek dołączamy do tekstu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (18)

 • młynekdokawy, 2016-12-08 12:40:55

  Do Henryk z Radomia: PiS, co Polskie, chce uratować dla Polaków, zaś POkrętacze, tacy jak Ty, chcieli wszystko co Polskie, oddać za psi grosz, kapitałowi zachodniemu w Berlinie, Brukseli i Paryżu. Nic tu nie pomogą Twoje głupie wierszyki. Kolonizatorzy, dobrze o tym wiedzą.
 • Bogdan Sitnicki, 2016-12-01 08:30:41

  Do anna: Dostali mandat od większości, która brała udział w wyborach.
 • Bogdan Sitnicki, 2016-12-01 08:25:44

  Do Henryk z Radomia: Henryku z Radomia! W Izraelu jest ładniej niż w Radomiu - pojedź - sam zobacz - jadaczka ci się otworzy ze zdziwienia.