Chcą zabrać nauczycielom wakacje

  • Przegląd prasy/PAP/Gazeta Polska Codziennie
  • 16-01-2013
  • drukuj
Samorządowcy chcą zabrać nauczycielom wakacje. Domagają się ograniczenia urlopów do 40 dni rocznie. Pomysł krytykują związki i opozycja.
Chcą zabrać nauczycielom wakacje

Samorządy, które są organami prowadzącymi szkoły chcą też, aby pedagodzy przychodzili do pracy po miesiącu wakacji i np. pilnowali dzieci na półkoloniach organizowanych przez lokalne władze. Wszystko w ramach dotychczasowych etatów - informuje „Gazeta Polska Codziennie".

Samorządy wszędzie szukają pieniędzy, a teraz wymyśliły, jak oszczędzić na organizowaniu półkolonii - mówi szef nauczycielskiej Solidarności Ryszard Proksa. Jak podkreśla, związki na to się nie zgodzą.

Czytaj też: Kierunki zmian w Karcie nauczyciela

Wiceszefowa sejmowej komisji edukacji Krystyna Łybacka (SLD) wskazuje, że urlopy nauczycielskie są związane z układem przerw w roku szkolnym i nie można ich dowolnie ograniczać.

Również wiceszef tej komisji Sławomir Kłosowski (PiS) jest krytyczny: tego typu propozycje idą w złym kierunku. Jak ocenia, polska szkoła nie jest przygotowana, by organizować pracę na wzór innych instytucji czy firm.

Samorządowcy argumentują, że polscy nauczyciele mają najdłuższe urlopy w Europie. Ale jak podkreśla „GPC", jest odwrotnie, bo z 56 dniami wolnymi na rok są na przedostatnim miejscu w UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

40 (wg samorządowców) czy 47 (jak woli MEN) dni ściśle rozliczanego urlopu to żaden problem. Po prostu od chwili wejścia w życie takiego przepisu, na wszelkie kuracje czy zabiegi lecznicze, pobyty w szpitalu, które przesuwałam na okres wakacji, by nie kolidowało to z zajęciami lekcyjnymi, będę brała... L-4. Wolne za L-4 wybiorę w czasie przerw świątecznych, ferii i wakacji. I tak naprawdę nic się nie zmieni. rozwiń

magdalena, 2013-01-16 22:19:12 odpowiedz

"Samorządowcy argumentują, że polscy nauczyciele mają najdłuższe urlopy w Europie. Ale jak podkreśla „GPC", jest odwrotnie, bo z 56 dniami wolnymi na rok są na przedostatnim miejscu w UE." No jak ten dziennikarz GPC może tak pisać? Przecież "samo-rządzący" zawsze ...mają rację", nawet wtedy gdy nie mają racji! rozwiń

podpisałem, 2013-01-16 21:28:07 odpowiedz

do Były nauczyciel- raczej były uczeń nie potrafiący sklecić prostego zdania i zapewne kiepsko uczący się w szkole, jeden z tych słabiej rozgarniętych?

jolanta1, 2013-01-16 19:18:43 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE