PARTNER PORTALU
  • BGK

Chełm. Nowy budynek dla szkoły muzycznej

  • www.chelmonline.pl    9 stycznia 2013 - 10:35
Chełm. Nowy budynek dla szkoły muzycznej

Przed kilkoma dniami miasto stało się właścicielem kamienicy przy ul. Hrubieszowskiej, dzięki czemu chełmska szkoła muzyczna zmieni swoją siedzibę. Do dyspozycji będzie mieć niemal trzykrotnie większy budynek.
Sprawa przeniesienia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego rozpoczęła się jeszcze w 2011 roku.

- Podczas spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Kultury poruszaliśmy kwestię konieczności zapewnienia placówce większego lokum oraz możliwości formalno - prawnych w tym zakresie. Pojawił się wówczas pomysł wykorzystania na ten cel budynku przy ul. Hrubieszowskiej 102 i jako miasto niezwłocznie rozpoczęliśmy niezbędne procedury - mówi prezydent Chełma Agata Fisz.

Strony ustaliły, iż stanowiąca własność Skarbu Państwa - Wojskowej Agencji Mieszkaniowej nieruchomość przy ul. Hrubieszowskiej 102 zostanie przekazana w zamian za nieruchomość pomiędzy ulicami Lubelską i Pocztową (dotychczasową siedzibę szkoły muzycznej), a będącą również własnością Skarbu Państwa. Problem stanowiły przepisy uniemożliwiające taki transfer.

Dlatego władze miasta wspólnie z zainteresowanymi stronami znalazły inne rozwiązanie. Najpierw prezydent Chełma wystąpił do wojewody lubelskiego o przekazanie nieruchomości przy ul.Lubelskiej i Pocztowej jako darowiznę dla miasta, a następnie będąc już właścicielem, do WAM o zamianę przedmiotowych nieruchomości. Ostatnią przeszkodą była różnica ich wartości.

- Nieruchomość do tej pory zajmowana przez szkołę została wyceniona na około 1.6 mln zł, natomiast nieruchomość położona przy ul. Hrubieszowskiej na około 2.2 mln złotych - mówi Ryszard Poniatowski, dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii i Mienia Komunalnego - Dlatego miasto wystąpiło do WAM o odstąpienie od pełnej ekwiwalentności zamiany nieruchomości, co na podstawie obowiązujących przepisów prawa jest jak najbardziej możliwe.

Wojskowa Agencja Mieszkaniowa przystała na prośbę miasta. Po podjęciu przez Radę Miasta uchwały wyrażającej zgodę na zawarcie umowy zamiany budynków, w ostatnich dniach grudnia miasto podpisało z WAM akt notarialny.

- To dobra wiadomość przede wszystkim dla uczniów szkoły muzycznej. Nowy budynek to znacznie większe możliwości. Jestem przekonana, że w nowym lokum placówka, oprócz zapewnienia tak jak dotychczas znakomitego poziomu kształcenia, stanie się również kolejnym w naszym mieście centrum kultury. Mam nadzieję, że w obszernym budynku znajdzie się miejsce na nowoczesną i profesjonalną salę koncertową - mówi prezydent Chełma Agata Fisz.

Zajmowany dotychczas przez szkołę budynek miał powierzchnię zaledwie około 365 mkw. Nowe lokum jest niemal trzykrotnie większe i zajmuje ponad 1070 mkw. Ale zanim w murach budynku przy ul. Hrubieszowskiej zabrzmią pierwsze dźwięki, miasto przeprowadzić musi dalsze procedury techniczno - prawne. Następnie nieruchomość zostanie przekazana za zgodą wojewody na rzecz Skarbu Państwa, a dalej oddana w trwały zarząd chełmskiej szkole muzycznej. Aby jednak nie tracić czasu, władze Chełma już wkrótce udostępnią budynek szkole na zasadzie użyczenia .

- Im szybciej placówka rozpocznie niezbędne prace projektowe i budowlano-remontowe, tym szybciej będzie mogła się tam przeprowadzić - dodaje Agata Fisz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.