PARTNER PORTALU
  • BGK

Chińscy przedsiębiorcy w Małopolsce

  • malopolskie.pl    3 marca 2011 - 14:04
Chińscy przedsiębiorcy w Małopolsce

Do inwestowania w Małopolsce namawiali delegację z Departamentu Gospodarczego chińskiej prowincji Jiangsu oraz reprezentantów firm z tego regionu przedstawiciele samorządu województwa małopolskiego.
W spotkaniu wzięli także udział reprezentanci Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Krakowskiego Parku Technologicznego

Prezentując walory Małopolski Zdobysław Milewski, dyrektor Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego podkreślał, że o atrakcyjności regionu może świadczyć m.in. to, że zainwestowały tutaj tak znane marki, jak: IBM, Google, Shell, Valeo, Motorola, MAN, UBS. – Liczymy na to, że chińskie firmy także zainwestują w naszym regionie – mówił dyr. Milewski.

Wedle badań Ernst & Young, najbardziej atrakcyjnymi regionami w perspektywie najbliższych trzech lat będą Chiny i Indie. Europa Środkowo-Wschodnia znalazła się na trzeciej pozycji. Autami dla zagranicznych inwestorów, skłonnych prowadzić działalność w Małopolsce są m.in. bardzo dobre połączenia komunikacyjne, dobrze wykształceni i kompetentni fachowcy, niskie koszty pracy, wysoka jakość życia, Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Małopolska jest ważnym ośrodkiem naukowo-badawczym. Znajdują się tutaj 33 szkoły wyższe, w których uczy się ponad 212 tys. studentów oraz 112 jednostek naukowo-badawczych. Na tym terenie przeznacza się 10,2 proc. wydatków krajowych na badania i rozwój. Małopolska jest także europejskim centrum usług dla biznesu, może pochwalić się dynamicznym rozwojem swojej gospodarki, przyjaznym otoczeniem dla inwestycji, zaawansowaną infrastrukturą teleinformatyczną.

Beata Górska-Nieć przedstawiła chińskiej delegacji formy wsparcia przedsiębiorców przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego, która m.in. pomaga firmom przy zdobywaniu dotacji unijnych, prowadzi konsultacje i szkolenia, udziela pożyczek i poręczeń. MARR inwestuje także w innowacyjne przedsiębiorstwa. Ważnym elementem wspierania przedsiębiorców jest Centrum Business in Małopolska wyspecjalizowane biuro obsługi inwestora i eksportera, wspólne przedsięwięwzięcie samorządu województwa, KPT i MARR. 

Sławomir Kopeć, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego podkreślił, że KPT spełnia dwie funkcje: zarządza Krakowską Specjalną Strefą Ekonomiczną  o powierzchni bilsko 600 ha, w której łączne nakłady inwestycyjne wyniosły 1,6 mld zł oraz pełni rolę parku technologicznego. - Nasza główna specjalizacja to nowoczesne technolgoie i usługi z nimi związane - mówił prezes Kopeć.

Przypomniał, że przez dwa lata ponad 1000 przedstawicieli nauki, biznesu i administracji pracowało nad wskazaniem 10 technologii, w które warto zainwestować, gdyż w przyszłości zdecydują o przewadze konkurencyjnej Małopolski. Listę wiodących technologii otwiera informatyka. O przyszłości Małopolski zdecydować mają także systemy inteligentne zastosowane w budownictwie, czyste technologie energetyczne, inżynieria materiałowa i nanotechnologie, a także inżynieria tkankowa.

Zhu Min, dyrektor generalny Departamentu Handlu Prowincji Jiangsu, podkreślał, że zarówno jego region, jak i Małopolska postawiły na edukację, nowoczesne technologie, stworzenie dobrych warunków do inwestowania. Prowincja Jiangsu wybrała 6 strategicznych sektorów inwestycji: nowe źródła energii, biomedycynę, przemysł ochrony środowiska, nowoczesne materiały, technologie informatyczne, usługi outsourcingowe. Zhu Min podkreśli, że te obszary powinny posłużyć do zacieśnienia współpracy między obu regionami. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • HITLLER , 2011-03-08 01:22:57

    TAK GŁUPI POLSKI NARODZIE BEDZIESZ TYRAŁ TYLKO A SKOSNOOCY BEDA KIEROWNIKAMI JA JUZ PRACOWAŁEM I PRZYSIEGAM ZE MOIM PREZESEM W POLSCE BYŁ ŻYD KAWAŁ HAMA POMIMO ZE NIE JESTEM ANTYSEMITO
  • Eterno Vagabundo, 2011-03-04 16:29:52

    Obcym nasz rynek dać to głupota, Gdyż nam zostanie tylko robota. A naród polski, już po wsze czasy, Będzie parobkiem chińskim bez kasy.