PARTNER PORTALU
  • BGK

Choroba nauczyciela na urlopie

  • GK    13 sierpnia 2012 - 16:58
Choroba nauczyciela na urlopie

Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa, że uzależnienie urlopu dla poratowania zdrowia od listy chorób zawodowych rodzi niebezpieczeństwo znacznego ograniczenia możliwości skorzystania z niego.
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz będzie rozmawiał na ten temat ze specjalistami Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Czytaj też: Trójstronna gra o Kartę nauczyciela

Instytut od wielu lat prowadzi badania m.in. w zakresie czasu pracy polskich nauczycieli, psychospołecznych warunków pracy nauczycieli, wypalenia zawodowego i chorób zawodowych pracowników oświaty.

ZNP zainicjował to spotkanie w związku z toczącą się debatą o urlopach dla poratowania zdrowia i chorobach zawodowych nauczycieli. 7 sierpnia rozmawiali o nich przedstawiciele związków zawodowych, samorządowców i kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Podczas rozmów wiceminister edukacji Maciej Jakubowski zaprezentował resortowe kierunki zmian w tym zakresie, proponując m.in. aby o urlopach orzekali lekarze medycyny pracy, a nie lekarze pierwszego kontaktu. Zaproponował też wydłużenie wieku, w którym nauczyciele uzyskiwaliby możliwość skorzystania po raz pierwszy z urlopu i uzależnienie urlopu od listy chorób zawodowych nauczycieli.

Swoje propozycje przedstawili także samorządowcy, proponując m.in. znaczne wydłużenie momentu skorzystania z pierwszego urlopu w karierze zawodowej nawet po 20-30 latach.

Przedstawiciele ZNP podkreślili, że ze względu na specyfikę zawodu, urlop dla poratowania zdrowia powinien przysługiwać nauczycielom.

Zwrócili uwagę także na niebezpieczeństwo znacznego ograniczenia możliwości skorzystania z urlopu w przypadku skorelowania go z listą chorób zawodowych nauczycieli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • nauczycielka, 2012-08-14 08:49:55

    nie tylko ZNP prowadzi rozmowy. Znaczączą rolę ma również Solidarność oświatowa, ale o tym się nie mówi. Czy to celowe a jeśłi nie - to nierzetelne