PARTNER PORTALU
  • BGK

Ci uczniowie wiedzą najwięcej o państwie i prawie

  • aw/PAP    20 kwietnia 2017 - 10:32

Znamy laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie.
• Tomasz Żelezik z Opola wygrał Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Państwie i Prawie, której 8. finał odbył się 19 kwietnia w Rzeszowie.

• Laureat w nagrodę uzyskał możliwość nieodpłatnego studiowania w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.

• W finale olimpiady uczestniczyło 33 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. 

 

Rzecznik uczelni Przemysław Pawlak zaznaczył, finaliści Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie mogą również podjąć studia poza postępowaniem kwalifikacyjnym na innych polskich uczelniach m.in. UJ, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Tomasz Żelezik z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr II - Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu pokonał w finale 32 najlepszych uczniów z całej Polski, ale od pierwszego etapu olimpiady pokonał w sumie aż 3,5 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Drugie miejsce zajęła Aleksandra Kochman z Zespołu Szkół nr 14 we Wrocławiu, która w ub. roku była laureatką 1. miejsca. Ona także, za zajęcie drugiej lokaty, otrzymała indeks uczelni i nieodpłatne zakwaterowanie w domu studenckim.

Dodatkowym wyróżnieniem dla zdobywców 1. i 2. lokaty była statuetka złotej i srebrnej "Sowy" oraz nagrody książkowe.

Natomiast zajęcie miejsc od 3. do 5. pozwoli na nieodpłatne studia na tej uczelni. Skorzystać z tej możliwości będą mogli: Grzegorz Paciecha z Bielska-Białej, Krzysztof Woźniak z Krakowa i Marcin Partyka ze Stalowej Woli.

Laureatom nagrody wręczyli rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej prof. Jerzy Posłuszny i Andrzej Witkowski, przewodniczący Komisji Centralnej Olimpiady.

"Dzisiaj pokazaliście, że wasza wiedza jest na bardzo wysokim poziomie. Co roku, kiedy przygotowujemy Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Państwie i Prawie, podnosimy poprzeczkę wymagań. W ósmej edycji jest ona ustawiona już bardzo wysoko. Mimo to 33 uczestników finału, a w szczególności 10 finalistów doskonale poradziła sobie z dość trudną tematyką związaną z Państwem i Prawem" - mówił podczas wręczenia nagród prof. Posłuszny.

Pogratulował też finalistom oraz rodzicom, opiekunom i nauczycielom, którzy pomogli w przygotowaniu uczniów do olimpiady. "Ich wkład w rozwój młodych ludzi jest nieoceniony" - dodał rektor i wyraził przekonanie, że laureaci, o których "śmiało można powiedzieć, że są elitą przyszłych prawników" doskonale poradzą sobie na wymarzonych studiach.

Testy i ustne odpowiedzi z zakresu znajomości podstaw ustroju RP

W finale olimpiady uczestniczyło 33 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. W eliminacjach do finału brało udział 3,5 tys. osób z ponad 340 szkół ponadgimnazjalnych z wszystkich województw w Polsce.

Najliczniej reprezentowane było woj. małopolskie, skąd przyjechało 18 uczniów, dolnośląskie - 7 uczniów, i 3 z woj. śląskiego. Po jednym uczniu do finału zakwalifikowało się z województw: łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, opolskiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego i podkarpackiego.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.