PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciąg dalszy przedszkolnych przepychanek

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    16 września 2011 - 06:31
Ciąg dalszy przedszkolnych przepychanek

Co dziesiąta gmina będzie musiała zmienić uchwały o wysokości opłat pobieranych w przedszkolach. To skutek kontroli, które premier nakazał wojewodom. Gminy są na granicy bankructwa i buntu.
Wojewodowie kończą zleconą przez premiera kontrolę gminnych uchwał w sprawie dodatkowych opłat za przedszkola. „Dziennik Gazeta Prawna” dotarł do wstępnych danych, z których wynika, że nawet co dziesiąta gmina będzie musiała zmienić swoje decyzje w tej sprawie.

Czytaj też: Rządowa debata nad przedszkolami

Wojewodowie najczęściej kwestionują wprowadzenie opłat za przedszkola z mocą wsteczną czy zapisy zobowiązujących rodziców do składania deklaracji dotyczących liczby godzin, podczas których ich dzieci będą korzystać ze świadczeń. W uchwałach pojawiają się także postanowienia, że opłaty nie ulegają zwrotowi, gdy dziecka nie ma w przedszkolu.

Czytaj też: Opłaty za przedszkola pod lupą wojewody

Samorządowcy nie wykluczają, że będą odwoływali się od decyzji wojewodów do sądów administracyjnych. Argumentują, że w tym roku wydadzą na oświatę nawet ponad połowę swoich całorocznych budżetów.

Czytaj też: Hall rozważa zmiany dla sześciolatków

Wiele szkół nie potrafi zapewnić maluchom odpowiednich warunków do nauki, zabawy i wychowania. W tym roku do szkół rodzice posłali mniej niż 25 proc. sześciolatków (wstępne szacunki MEN mówiły o 40 proc.), co oznacza, że w roku szkolnym 2012/2013 w I klasach szkół podstawowych mogłoby znaleźć się nawet 700 tys. dzieci. Obecnie jest to ok. 400 tys. pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • edward, 2011-09-16 10:52:03

    jak zwykle "cygan (czyt. rząd) zawinił kowala (czyt.samorządy) powiesili" ta codzienność przestaje być śmieszna!!!!