PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciąg dalszy uspołeczniania przedszkoli w Radomiu

  • PAP    26 stycznia 2012 - 12:22
Ciąg dalszy uspołeczniania przedszkoli w Radomiu

Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak zapowiedział w czwartek kolejne kroki związane z uspołecznieniem 16 radomskich przedszkoli. W lutym ma odbyć się sesja rady miejskiej, na której przedstawiony będzie projekt uchwały intencyjnej w tej sprawie.
Kolejnym elementem procesu uspołecznienia przedszkoli ma być ogłoszenie konkursu na prowadzenie przekształconych placówek. Według prezydenta Radomia (zabierz głos/oceń prezydenta), będzie on skierowany wyłącznie do pracowników przedszkoli, a nie - jak wcześniej planowano - do wszystkich zainteresowanych tym osób. Prezydent zmodyfikował swoje stanowisko po licznych protestach rodziców dzieci przedszkolnych. Obawiali się oni, że w wyniku prywatyzacji i przejęcia placówek przedszkolnych przez obce osoby, mogłaby wzrosnąć odpłatność za przedszkola.

Warunki uspołecznienia przedszkoli prezydent przedstawił w piśmie, skierowanym w czwartek do dyrekcji, personelu i rodziców dzieci uczęszczających do tych placówek. Ma być ono wywieszone w przedszkolach w widocznym miejscu. Prezydent miasta podkreślił, że "skorzystanie z możliwości prowadzenia placówki pozostawia się do wyłącznej decyzji pracowników i tylko w sytuacji, kiedy wyjdą oni z taką propozycją". Przedszkola mogą być przejmowane od 1 września 2013 r.

Gmina ma przekazywać dotację na każde dziecko w przedszkolu niepublicznym w wysokości 80 proc. ustalonych w budżecie gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolu publicznym w przeliczeniu na jedno dziecko. Nowo powstałe przedszkola funkcjonowałyby w dotychczasowych obiektach, użyczonych w bezpłatne użytkowanie na 10 lat z możliwością przedłużenia umowy. Budynki, tereny oraz wyposażenie byłyby przeznaczone na działalność przedszkolną, ale majątek pozostałby własnością miasta.

Prezydent zastrzegł też, że podmiot przejmujący przedszkole zobowiązany byłby do stosowania zasad odpłatności za korzystanie z przedszkola niepublicznego w wysokości obowiązującej dla przedszkoli publicznych. Byłby także - według niego - zobowiązany do prowadzenia go w standardzie nie gorszym niż w placówce prowadzonej przez miasto i zapewnienia wykwalifikowanego personelu pedagogicznego.

Uspołecznienie przedszkoli jest jednym z elementów planowanych przez prezydenta Radomia przekształceń, mających przynieść oszczędności w oświacie.

Wśród przedstawionych propozycji zmian jest także m.in. likwidacja gimnazjum i jednej z podstawówek oraz połączenie dwóch szkół ponadgimnazjalnych. Władze Radomia przymierzają się również do przekształcenia Młodzieżowego Domu Kultury z placówki oświatowej w placówkę kultury.

Propozycje te wywołały protesty rodziców i uczniów tych placówek. W poniedziałek w Radomiu odbędą się dwie nadzwyczajne sesje rady miasta dotyczące tego samego tematu - reorganizacji oświaty w Radomiu. Jedną przewodniczący rady miejskiej zwołał na wniosek mającego większość w radzie klubu radnych PiS, drugą - na wniosek opozycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.