PARTNER PORTALU
 • BGK

Ciężkie plecaki, catering, nadmiar prac domowych. Oto problemy polskiej szkoły

 • KDS    27 lutego 2018 - 12:45
Ciężkie plecaki, catering, nadmiar prac domowych. Oto problemy polskiej szkoły
- Od wielu lat zwracamy uwagę na to, że cywilizowany świat nie zna pojęcia nauki zmianowej. Występuje ona w takich krajach jak Indie, Pakistan i niestety Polska. Uczenie dzieci od godziny 14 mija się z celem - alarmują Elbanowscy. (fot.pixabay.com)

Nauka do późnego wieczora, długa lista zadań do domu czy plecaki, które ważą dużo za dużo. To część z listy problemów, jakie istnieją w polskich szkołach - wynika z analizy Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, które założyli Karolina i Tomasz Elbanowscy.
 • Aktywiści ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców sprawdzili, z jakimi problemami muszą zmagać się polskie szkoły.
 • To siedem obszarów, m.in. odraczanie obowiązku szkolnego i powtarzanie klasy, ciężkie pleckami czy dwuzmianowość. 
 • Wyniki przeprowadzonej analizy przedstawili Annie Zalewskiej, szefowej MEN. 

O rodzinie Elbanowskich zrobiło się głośno, kiedy kilka lat temu rozpoczęli walkę o przywrócenie wieku obowiązku szkolnego od 7 roku życia. Walkę wygrali. Zaś w 2016 r. ich fundacja została partnerem społecznym resortu.

Teraz przedstawili wyniki analizy problemów, z jakimi mierzą się uczniowie, nauczyciele i rodzice w szkołach. Swoje badanie przeprowadzili za pomocą portalu www.szkola2020.pl. 

- Jesteśmy zadowoleni z jego przebiegu i ustaleń. Przekazaliśmy pierwsze wnioski z konsultacji społecznych, przede wszystkim problemy najczęściej zgłaszane przez rodziców oraz pięć rekomendacji konkretnych zmian prawnych - napisali na facebookowym profilu Stowarzyszenia po spotkaniu z minister Zalewską. 

Co zarekomendowali do zmian?

Numerem 1 na liście są stołówki. A dokładniej konieczność odtworzenia kuchni w szkołach. Stowarzyszenie wskazuje, że należy skończyć z cateringiem. Należy też wprowadzić  posiłki "realnie refundowane przez gminę", w cenach przystępnych dla rodziców. Problemem okazały się zbyt ciężkie plecaki.

- Konieczne jest odejście od noszenia przez dzieci 5-8 kg na plecach każdego dnia - napisali społecznicy. Elbanowscy wskazują też na problem z nadmierną ilością prac domowych, który generuje problem z plecakami. Bowiem uczniowie muszą zabierać do domu zeszyty czy podręczniki. 

Warto zaznaczyć, że na problem zadawania zbyt dużej ilości zadań domowych zwrócił uwagę już wcześniej m.in. rzecznik praw dziecka czy warmińsko-mazurski wicekurator oświaty. Także przedstawiciele samorządu biorą sprawy w swoje ręce. Przykładowo Jarosław Chodorski, wójt gminy Jabłonna, w sprawie obciążenia dzieci nadmiarem zadań nie czekał na zalecenia z "góry". W październiku 2017 r. rozesłał do szkół nietypowy apel "w sprawie respektowania konwencji o prawach dziecka w zakresie prawa do wypoczynku dzieci i młodzieży". ×
KOMENTARZE (2)

 • Elżbieta Raczyńska-Wójtow, 2018-02-27 14:28:59

  Książki powinny być tak drukowane aby było można nosić do szkoły poszczególne rozdziały zamiast całych książek. Uczniowie mieliby jeden segregator, w którym znajdowałoby się np. 6 rozdziałów z 6 przedmiotów. To pozwoliłoby na zmianę wagi plecaka o około 4-5 kg.
 • Tata, 2018-02-27 14:26:12

  Ciężkie plecaki: jakis czas temu mój kochany synek zaczynał klase czwartą szkoły podstawowej. Przypadł mi zaszczyt zyby przez najbliższy tydzień pomagać mu transporcie dom-szkoła-dom Biorąc jego plecak do reki przeraziłem sie. Ważył 14 kg (bez dwóch kanapek). Ważyłem plecak każdego dnia przez wyjści...em do szkoły. Średnia z tygodnia wyniosła ponad 12 kg!!! W piątek poszedłem z plecakiem do Pani dyrektor zeby go potrzymała.............ledwo dała radę. Zapytałem sie czy jej torebka tyle waży? Pani dyrektor zasugerowała zgłoszenie tego podczas pierwszego zebrania rodziców. Co tez ochoczo i pełen nadzieji to poczyniłem, opisując moje pomiary i rozmowę z Panią dyrektor. I teraz gwóźdź programu: Pani wychwawczyni po jej minie rozumiała wage tematu ale.....wszystkie Mamuśki, zainteresowane tym jakie desery dzieci beda mieć na stołówce, wsiadły na mnie twierdząc że gadam głupoty bo przecież dzieci musza sie uczyć dlatego te wszystkie rzeczy muszą nosić w swoich w plecakach......... nic dodac nic ująć. Tata Szymka  rozwiń