PARTNER PORTALU
  • BGK

CKE: 1 września publikacja informatorów na temat egzaminu ósmoklasisty

  • pt/pap    31 sierpnia 2017 - 12:31
CKE: 1 września publikacja informatorów na temat egzaminu ósmoklasisty
W piątek, 1 września na stronie internetowej CKE, pojawi się informacja o zmianach jakie nastąpią w egzaminie zawodowym (fot.pixabay)

Trwają przygotowania do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty. „Pierwszy krok to jest ogłoszenie informatorów. Następnie w grudniu tego roku opublikujemy pierwsze pokazowe arkusze egzaminacyjne dla ósmoklasistów - mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
"Egzamin ósmoklasisty to egzamin, do którego przystąpią uczniowie 8 klasy w zreformowanej, 8 letniej szkole podstawowej. Pierwszy taki egzamin będzie przeprowadzony w kwietniu 2019 roku dla uczniów, którzy jako pierwsi po przerwie będą kończyć ósmą klasę" - powiedział dyrektor Smolik.

Dyrektor CKE poinformował, że uczniowie, nauczyciele i rodzice będą przygotowywani do tego egzaminu w trzech etapach.

"Pierwszy krok to jest ogłoszenie informatorów. Następnie w grudniu tego roku opublikujemy pokazowe arkusze, a w grudniu przyszłego roku czyli 2018 roku udostępnimy kolejną serię arkuszy, które szkoły będą mogły wykorzystać do przeprowadzenia egzaminu próbnego" - powiedział.

"Na naszej stronie opublikowane zostaną informatory do wszystkich zawodów, czyli ponad 200 informatorów dotyczących egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Oparte będą na nowej podstawie programowej kształcenia w zawodach" - dodał dyrektor CKE.

1 września zacznie obowiązywać nowy ustrój szkolny. Dotychczasowy system, który składał się z 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, 3-letniej szkoły zawodowej i szkół policealnych będzie stopniowo przekształcany.

Docelowo będzie obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy i szkołę policealną.

Pełny wywiad z dyrektorem CKE Marcinem Smolikiem i szczegóły przebiegu egzaminów PAP nada około godz. 13. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.