PARTNER PORTALU
  • BGK

CKE: fałszywe informacje na temat wyników matury 2014

  • bad    4 czerwca 2014 - 15:17
CKE: fałszywe informacje na temat wyników matury 2014

Wyniki majowej sesji egzaminu maturalnego 2014 r. nie są jeszcze znane, ponieważ nie zakończył się proces sprawdzania prac zdających. Ostatnie egzaminy w sesji majowej odbyły się 23 maja, natomiast sesja czerwcowa rozpoczęła się dopiero 2 czerwca i potrwa do 18 czerwca – informuje dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Marcin Smolik, p.o. dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zdecydował się opublikować taką informację w związku z publikacjami internetowymi dotyczącymi rzekomych wyników majowej sesji egzaminu maturalnego.

Po sprawdzeniu prac konieczny jest czas na sczytanie kart odpowiedzi z wykorzystaniem czytników elektronicznych, co również - przy ponad półtora miliona arkuszy egzaminacyjnych - jest procesem czasochłonnym.

Wyniki majowej sesji egzaminu maturalnego znane będą 27 czerwca br., natomiast ostateczne wyniki matury 2014 r. - 12 września br., po zakończeniu sesji poprawkowej, która przeprowadzana jest w sierpniu.

Czytaj też: Matura jest zbyt łatwa?

Dyrektor CKE dodaje, że wyłącznie jako miejską legendę należy traktować wszelkie doniesienia dotyczące magicznego progu 80 proc. jako założonego przez system egzaminów zewnętrznych odsetka maturzystów, którzy rzekomo „muszą zdać egzamin maturalny".

- Informacja ta nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a rozpowszechnianie jej wywołuje jedynie niepotrzebne emocje. Egzamin maturalny nie miał, nie ma i nie będzie miał przyjętego z góry „poziomu zdawalności". W systemie egzaminacyjnym dokonuje się wyłącznie jednego założenia: wszystkie zadania we wszystkich arkuszach egzaminacyjnych mają umożliwić sprawdzenie poziomu opanowania przez zdających wiadomości i umiejętności określonych w standardach wymagań egzaminacyjnych - informuje.

Informatory natomiast określają ogólny kształt arkuszy egzaminacyjnych, tzn. przybliżoną liczbę zadań, format zadań, kryteria oceniania rozwiązań, schematy punktowania odpowiedzi itp. Każda osoba przystępująca do egzaminu maturalnego, która opanowała wiadomości i umiejętności określone w standardach w stopniu określonym w przepisach prawa - zda egzamin maturalny.

Jeżeli zdający nie zda egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części ustnej albo pisemnej - będzie mógł przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Jeżeli nie zda egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu - będzie mógł przystąpić do egzaminu w kolejnym roku szkolnym.

Arkusze egzaminacyjne są konstruowane wyłącznie w taki sposób, aby pomiędzy latami zapewnić ich porównywalność w zakresie zawartości merytorycznej i formy. Arkusze nie są konstruowane z jakimkolwiek założonym z góry „poziomem zdawalności".

- Pragnę również z całą stanowczością podkreślić, że wszystkie poprawne i spełniające wymagania określone w zadaniu odpowiedzi zdających - również te nieprzewidziane jako przykładowe odpowiedzi w schematach punktowania na etapie przygotowywania arkusza egzaminacyjnego - są pozytywnie oceniane przez egzaminatorów. Trzeba jednak zaznaczyć, że odpowiedzi nieprecyzyjne, dwuznaczne, niejasno sformułowane nie będą przyjmowane przez egzaminatorów jako poprawne. Powodem tego nie jest jednak nigdy „niewstrzelenie się" w tzw. „klucz", a brak przejrzystości lub błędy w sposobie sformułowania odpowiedzi - czytamy w oświadczeniu CKE.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • kolektor, 2014-06-05 14:38:07

    Do link.mil.pl/matura_wyniki: o kurcze.. przerażające te dane.. :( a tak na poważnie to zajmij się czymś dziewczyno/chłopaku a nie spamuj!!
  • link.mil.pl/matura_wyniki, 2014-06-04 22:31:37

    Oficjalne informacje od CKE!!! Już jest lisa osób ze wszystkich województw które nie zdały matur podstawowych z j.polskiego, matematyki i j.angielskiego!! Zobacz czy zadałeś, ja oblałam matme :( Lista z podziałem na województwa do pobrania: Link w tytule!!