PARTNER PORTALU
  • BGK

CKE: Są już przykładowe arkusze na egzamin ósmoklasisty

  • aw/PAP    18 grudnia 2017 - 12:54
CKE: Są już przykładowe arkusze na egzamin ósmoklasisty
Zgodnie z ustawą Prawo Oświatowe, na zakończenie 8-letniej szkoły podstawowej uczniowie będą pisać egzamin, który będzie obejmował trzy przedmioty obowiązkowe dla wszystkich uczniów (fot.pixabay.com)

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowałaprzykładowe arkusze egzaminacyjne na egzamin ósmoklasisty. To nowy egzamin, który ma sprawdzić wiedzę i umiejętności uczniów kończących 8-letnią szkołę podstawową.
• Po raz pierwszy taki egzamin będą zdawać obecni uczniowie klas siódmych. Koniec ich nauki w szkole podstawowej wypadnie w 2019 r.

• CKE opublikowała przykładowe arkusze egzaminacyjne z języka polskiego, matematyki i z języków obcych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego).

"Przykładowe arkusze egzaminacyjne mają służyć przede wszystkim zapoznaniu uczniów z formułą arkusza egzaminacyjnego, który będzie obowiązywał na egzaminie ósmoklasisty od 2019 r." - zaznaczył dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Zgodnie z ustawą Prawo Oświatowe, na zakończenie 8-letniej szkoły podstawowej uczniowie będą pisać egzamin, który będzie obejmował trzy przedmioty obowiązkowe dla wszystkich uczniów - polski, matematykę i język obcy - oraz egzamin z jeszcze jednego przedmiotu do wyboru (biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii). Egzamin będzie przeprowadzany w trzech kolejnych dniach.

Przystąpienie do egzaminu będzie warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do szkoły ponadpodstawowej.

W okresie przejściowym, czyli w latach szkolnych 2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021 - jak wynika z ustawy Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe - na egzaminie będą tylko przedmioty obowiązkowe, a egzamin z przedmiotu dodatkowego po raz pierwszy zostanie przeprowadzony dopiero w roku szkolnym 2021/2022. Wówczas to ósmą klasę kończyć będą uczniowie, którzy będą mieli za sobą pełny cykl nauczania w klasach IV-VIII zgodny z nową podstawą programową kształcenia ogólnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • asdf, 2017-12-19 13:55:00

    a jakiś link? co to za news bez linka?