PARTNER PORTALU
  • BGK

Co przygotowali świętokrzyscy i fińscy nauczyciele?

  • PAP    25 października 2011 - 17:17
Co przygotowali świętokrzyscy i fińscy nauczyciele?

Rozwój zainteresowań i świadomości kulturalnej uczniów zakłada projekt "Szkolne Centrum Aktywności - Kultura Cafe", realizowany przez instytucje edukacyjne województwa świętokrzyskiego i Regionu Centralnej Finlandii.
Projekt zainaugurowano we wtorek w Kielcach.Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach unijnego programu Comenius Regio.

Partnerami projektu są dwa konsorcja edukacyjne: polskie - utworzone przez urząd marszałkowski, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, fundację Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, gimnazja w Bielinach i w Złotej oraz fińskie - utworzone przez dwie szkoły średnie, klaster edukacyjny, centrum kulturalne i samorząd Regionu Centralnej Finlandii.

Jak powiedziała Lidia Pasich ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, przedsięwzięcie będzie się opierało na wymianie dobrych praktyk i doświadczeń edukacyjnych między polskimi i fińskimi nauczycielami.

Głównym założeniem projektu jest powstanie w dwóch świętokrzyskich gminach szkolnych centrów aktywności, które będą rozwijały zainteresowania uczniów. W centrach będą działały m. in. kluby fotograficzne, dramy, taneczne. Uczniowie będą brali udział w wycieczkach, ukierunkowanych na wiedzę o kulturze i znajomość regionu. Zostaną dla nich przygotowane warsztaty dotyczące diagnozowania własnego potencjału, rozwijania pasji i planowania kariery oraz przedsiębiorczości.

Pedagodzy będą mogli realizować poszczególne przedsięwzięcia we współpracy z takimi instytucjami jak: Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu i Kielecki Park Technologiczny.

Przez dwa lata realizacji projektu zaplanowano cztery wizyty studyjne - dwie w Polsce i dwie w Finlandii - podczas których nauczyciele z obu krajów będą mogli poznać działalność szkół i instytucji kultury.

"Ten projekt ma być inspiracją dla pedagogów, aby w swoich szkołach wdrażali nowe pomysły. Chcemy się dużo nauczyć od naszych partnerów z Finlandii, zobaczyć jak tam to wszytko działa, bo to region który uzyskuje dobre wyniki edukacyjne w Unii Europejskiej" - powiedział PAP koordynator projektu w gimnazjum w Bielinach, Arkadiusz Białek.

Od poniedziałku w Świętokrzyskiem gości 15-osobowa delegacja z Regionu Centralnej Finlandii. Pedagodzy wzięli udział w konferencji inaugurującej projekt. W planach jest m. in. wizyta w szkołach w Złotej i Bielinach oraz poznanie projektów edukacyjnymi realizowanych przez kieleckie Muzeum Narodowe.

Promowanie współpracy i wzbogacanie oferty edukacyjnej dla uczniów - to główne sposoby unijnego wzmacniania europejskiego wymiaru w edukacji przez program Comenius Regio. Na realizację projektu "Szkolne Centrum Aktywności - Kultura Cafe" przeznaczono 33,5 tys. euro.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: