PARTNER PORTALU
 • BGK

Co wpływa na decyzje Polaków o edukacji?

 • AT    17 maja 2013 - 20:29
Co wpływa na decyzje Polaków o edukacji?

Naukowcy chcą się dowiedzieć, jak zapadają decyzje edukacyjne w polskich rodzinach. Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) rozpoczął jedno z największych badań gospodarstw domowych w Polsce.
Instytut Badań Edukacyjnych rozpoczął badanie „Uwarunkowania decyzji edukacyjnych". Do udziału w nim zostanie zaproszonych blisko 90 tys. osób z gospodarstw domowych. Naukowcy chcą sprawdzić, co wpływa na decyzje edukacyjne podejmowane w polskich rodzinach.

Dlaczego to takie ważne? Ciągle potrzebujemy zmiany podejścia Polaków do uczenia się i kształtowania swoich kompetencji. Nieznaczny procent dorosłych w naszym kraju dokształca się po zakończeniu edukacji w szkołach i na studiach. Wciąż wiele osób wybiera studia, których ukończenie nie ułatwia im zdobycia pracy - informuje IBE.

Jak donosi instytut kolejne rządy, ale też samorządy i instytucje oświatowe próbują m.in. dopasowywać ofertę kształcenia do zapotrzebowania rynku pracy. Prowadzone są różne działania mające na celu zachęcenie osób do wyboru określonych ścieżek uczenia się. Na przykład, przez specjalne akcje namawia się młodzież do studiowania kierunków technicznych.

Tymczasem wciąż niewiele wiadomo o jednym z najważniejszych obszarów wpływających na ludzkie decyzje - rodzinie - podaje IBE. - Tę lukę informacyjną zapełnią właśnie wyniki badania UDE.

- W obecnych badaniach najczęściej przyglądamy się samym uczniom, rzadko badamy rodziny. A to właśnie w rodzinach są podejmowane decyzje, które mają wpływ na wykształcenie jej członków - wskazuje dr Agnieszka Chłoń-Domińczak, lider Zespołu Edukacji i Rynku Pracy IBE.

- Dzieci uczą się od rodziców i dziadków. Ze wstępnych badań jakościowych wynika np., że wiele zależy od tego, czy rodzice zachęcają dzieci do nauki. Czasem też młodzi ludzie wbrew rodzicom sami inwestują we własny rozwój i często wspierają ich w tym nauczyciele - dodaje.

Badanie UDE pozwoli określić, jak sytuacja rodzinna wpływa na edukację Polaków: dlaczego wybierają określone szkoły, czemu część kończy edukację na gimnazjum czy szkołach ponadgimnazjalnych, a inni studiują - wyjaśnia IBE. - Jakie znaczenie ma dla edukacji zawarcie małżeństwa, rozwód czy narodziny dziecka. Kiedy i dlaczego ludzie przerywają naukę i co sprawia, że dokształca się tak niewielu dorosłych Polaków.

- Ważnym elementem, który będzie badany, są losy zawodowe Polaków. Często uczymy się bowiem pod kątem tego, czego potrzebujemy w pracy - tłumaczy IBE.

Jak wyjaśnia instytut w pierwszej rundzie badania UDE szczegółowo zbierane będą dane o historii edukacyjnej, rodzinnej, zawodowej i migracyjnej członków rodzin. Wiedza o tym, jak kształtowały się losy Polaków w tych czterech obszarach, pozwoli rekomendować działania, które ułatwią Polakom realizowanie swoich aspiracji dotyczących rozwoju osobistego

W kolejnych latach, naukowcy będą przyglądać się jak przeszłe wydarzenia, ale także bieżące doświadczenia, wpływają na podejmowane decyzje.

- Zamierzamy też przyjrzeć się wybranym powiatom - dodaje dr Chłoń-Domińczak. - Sieć edukacyjna jest często siecią lokalną. To, gdzie uczą się dzieci czy szkolą pracownicy, w jakimś stopniu zależy od tego, co oferuje lokalny rynek edukacyjny.

Wyniki badania UDE - podaje IBE - zapełnią olbrzymią lukę informacyjną dotyczącą zachowań Polaków - będzie je też można monitorować w przyszłości dzięki wypracowanym metodom i wskaźnikom.
 
- Efekt? Polacy będą mieli szansę na lepszą edukację. Władze centralne, samorządy oraz instytucje zajmujące się edukacją i oświatą będą mogły dokładniej i adekwatniej planować działania. Wyniki badania będą dostępne w 2015 r. Badanie jest współfinansowane ze środków europejskich, a w jego przygotowanie zaangażowani są eksperci z IBE oraz Szkoły Głównej Handlowej - tłumaczy instytut.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.