PARTNER PORTALU
 • BGK

Co z gimnazjalistami, którzy muszą powtarzać klasę? MEN odpowiada Rzecznikowi Praw Obywatelskich

 • KDS    4 sierpnia 2017 - 09:42
Co z gimnazjalistami, którzy muszą powtarzać klasę? MEN odpowiada Rzecznikowi Praw Obywatelskich
W roku szkolnym 2016/2017 naukę powtarzało 8800 uczniów klas pierwszych (fot.pixabay.com)

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie podziela obaw Rzecznika Praw Obywatelskich, który w wystąpieniu zapytał o sytuację gimnazjalistów, którzy będą powtarzać klasę. - Przygotowana nowa podstawa programowa zawiera wszystkie treści potrzebne w kształceniu uczniów klas VII i VIII w nowej strukturze szkoły podstawowej (przekładające się na zakres egzaminu ósmoklasisty) - wyjaśnia Marzena Machałek, wiceminister edukacji narodowej.
• Pod koniec czerwca Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował do MEN wystąpienie, w którym dopytywał co stanie się z uczniami pierwszych klas gimnazjów, którzy w roku szkolnym 2016/2017 nie zdali do klasy drugiej.

• Jego wątpliwości dotyczą różnic programowych, jakie dotyczą nauki w VII klasie szkoły podstawowej i I gimnazjum. 

• Resort edukacji zapewnia, że reforma jest tak pomyślana, aby młodzi ludzie zostali dobrze przygotowali do dalszej nauki. 

 

Jak podkreślał RPO, uczniowie gimnazjum, którzy nie zdali do drugiej klasy 1 września 2017 r. staną się uczniami klasy siódmej w ośmioletniej szkole podstawowej. Nie będą powtarzać programu, którego nie zaliczyli z różnych przyczyn w roku szkolnym 2016/2017, lecz będą korzystać z całkiem innej podstawy programowej niż ta, która była przeznaczona dla uczniów klas pierwszych gimnazjum. Pod koniec lipca dostał odpowiedź. 

MEN dla niepromowanych uczniów gimnazjów przewidział następujące rozwiązania:

- uczeń klasy I gimnazjum, który w roku szkolnym 2016/2017 nie otrzyma promocji do klasy II, z dniem 1 września 2017 r. stanie się uczniem klasy VII szkoły podstawowej;

- uczeń klasy II gimnazjum, który w roku szkolnym 2017/2018 nie otrzyma promocji do klasy III, z dniem 1 września 2018 r. stanie się uczniem klasy VIII szkoły podstawowej;

- uczeń klasy III gimnazjum, który w roku szkolnym 2018/2019 nie ukończy tej szkoły, z dniem 1 września 2019 r. stanie się uczniem klasy VIII szkoły podstawowej.

Czytaj więcej: Karol Rajewski: Reforma oświaty najbardziej uderza w uczniów z małych miejscowości

- Przygotowana nowa podstawa programowa zawiera wszystkie treści potrzebne w kształceniu uczniów klas VII i VIII w nowej strukturze szkoły podstawowej (przekładające się na zakres egzaminu ósmoklasisty). Uczniowie tych klas będą realizować program będący kontynuacją treści kształcenia, które realizowali w klasach IV-VI, i który będzie ich przygotowywał do podjęcia, począwszy od roku szkolnego 2019/2020, dalszej nauki w wybranym typie zreformowanej szkoły ponadpodstawowe – podkreśla Marzena Machałek, wiceminister edukacji.

Wiceminister edukacji dodaje, że nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego - w odróżnieniu od dotychczasowej - ma spiralny układ, co oznacza, że treści nauczania i umiejętności nabyte w szkole podstawowej uczniowie będą powtarzać, nadbudowywać i rozszerzać w szkole ponadpodstawowej.

W przypadku ucznia I klasy gimnazjum, który nie zdał do klasy II dyrektor gimnazjum po uzgodnieniu z organem prowadzącym, ma poinformować ucznia, w której szkole podstawowej będzie realizował obowiązek szkolny.

Czytaj więcej: Reforma edukacji: MEN odpowiada RPO. Zwolnień nie będzie, będą nowe miejsca pracy

MEN przypomina też, że reforma systemu oświaty, która zakłada powrót do 8-letniej szkoły podstawowej, wydłużenie nauki w szkołach średnich oraz likwidację gimnazjów połączona jest ze zmianami programowymi, które będą wprowadzane sukcesywnie, począwszy od roku szkolnego 2017/2018. - Zmiany te mają charakter ewolucyjny – wskazuje wiceminister edukacji. 

Według danych z Systemu Informacji Oświatowej w roku szkolnym 2016/2017 w szkołach dla
dzieci i młodzieży, z wyłączeniem szkół specjalnych, naukę powtarzało:
- w klasie I gimnazjum: 8 800 uczniów
- w klasie II gimnazjum: 7 172 uczniów
- w klasie III gimnazjum: 3 123 uczniów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • Ccc2, 2018-05-21 17:56:10

  Wiceminister kłamie. Wystarczy popatrzeć na przedmioty, jakie są nauczane w klasie VII i pierwszej gimnazjum. Brakuje np. techniki, edukacji artystycznej, edukacji dla bezpieczeństwa. Pisowcy to notoryczni kłamcy i przestępcy.
 • kolonista, 2017-08-10 12:00:46

  Pan Bodnar, niech najpierw przeprosi Naród Polski w tym, uczącą się Młodzież szkolną, za haniebne wypowiedzi w mediach, że Naród Polski jest współwinny Holokaustu Żydów. Potem dopiero, niech poucza MEN, jak ma prowadzić reformę oświatową. Co dotyczy tej młodzieży, która ukończyła naukę w SP 7 klasow...ej i ma już świadectwa a musi (niekoniecznie) ukończyć SP 8-io klasową, to będzie miała okazję, sprzedać te świadectwa na bazarze, za grube pieniądze albo oprawić w ramki i zachować na pamiątkę słusznych Polskich przemian i wyzwolenia, spod okupacji Moskwy i kolonii Berlina.  rozwiń
 • latamse, 2017-08-04 15:55:04

  Paranoja.