PARTNER PORTALU
  • BGK

Co z jabłkami dla uczniów i przedszkolaków?

  • AT    3 września 2014 - 14:56
Co z jabłkami dla uczniów i przedszkolaków?

- Agencja Rynku Rolnego nie podjęła dotąd współpracy w zakresie dostarczenia jabłek objętych rosyjskim embargiem do szkół i przedszkoli - informuje z przykrością Związek Nauczycielstwa Polskiego.
W sierpniu Związek zainicjował akcję „Jedz jabłka w szkole i przedszkolu”. Zaproponował, aby część jabłek przeznaczonych na eksport do Rosji została skierowana do uczniów i przedszkolaków w ramach programu „Owoce w szkole". Związek dwukrotnie interweniował w tej sprawie u ministra rolnictwa Marka Sawickiego proponując, by koordynacją akcji zajęła się Agencja Rynku Rolnego - instytucja odpowiedzialna m.in. za program „Owoce w szkole” oraz za współpracę z poszkodowanymi rolnikami.

Czytaj też: Przedszkolaki też będą jeść jabłka. ZNP apeluje do ministra

21 sierpnia br. minister rolnictwa powiedział do akcji „Jedz jabłka w szkole i przedszkolu”: „To jest świetny pomysł, niech szef ZNP zorganizuje odbiór, wskaże miejsca dowozu - z chęcią przekażemy”.

Od kilkunastu dni Związek Nauczycielstwa Polskiego zbiera informacje o liczbie placówek zainteresowanych otrzymywaniem owoców oraz prowadzi kampanię informacyjną wśród dyrektorów szkół i samorządowców. Niestety, okazuje się, że wiele terenowych oddziałów ARR odmawia współpracy w tym zakresie (m.in. OT ARR Gdynia, Wrocław, Gorzów Wielkopolski).

Czytaj też:  Kanapki i owoce zamiast słodyczy w szkolnych sklepikach

Związek ubolewa, że z powodu zaniechania Ministerstwa Rolnictwa akcja promująca zdrowe nawyki żywieniowe i będąca jednocześnie formą pomocy dla poszkodowanych rolników, nie jest realizowana.

Związek znalazł na terenie całego kraju szkoły, które chcą przystąpić do akcji „Jedz jabłka w szkole i przedszkolu”. Nie znalazł natomiast partnera do jej realizacji po stronie resortu rolnictwa i podległej mu Agencji Rynku Rolnego. Władze publiczne nie tylko nie podjęły tej obywatelskiej inicjatywy, ale także nie przystąpiły do wypełniania swoich funkcji i zadań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.