PARTNER PORTALU
  • BGK

Co z referendum ws. reformy edukacji? Sejm zajmie się wnioskiem

  • PAP/AT    20 czerwca 2017 - 11:15
Co z referendum ws. reformy edukacji? Sejm zajmie się wnioskiem
W Sejmie będzie debata nad wnioskiem o referendum edukacyjne (fot.sejm.gov.pl)

Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się na nim m.in. wnioskiem o przeprowadzenie referendum edukacyjnego.
• We wtorek (20 czerwca) rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu.

• Sejm zajmie się projektem zmian w ustawie o popieraniu budownictwa mieszkaniowego.

• Posłowie rozpatrzą też senacki projekt noweli ustawy o zakazie propagowania komunizmu.

• Do porządku obrad wprowadzono debatę nad wnioskiem o przeprowadzenie referendum edukacyjnego.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że skreślił z porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu projekt zmian w ustawie o KRS oraz w Prawie o ustroju sądów powszechnych.

Rządowy projekt noweli ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego wynika z założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego. Projektowane przepisy pozwolić mają na finansowanie budowy dodatkowych powierzchni użytkowych, które mają m.in. zaspakajać potrzeb osób starszych, chodzi np. o pomieszczenia rekreacyjne czy ambulatoryjne. Koszty związane z ich utrzymaniem mają ponosić najemcy w równych częściach.

Czytaj też: Jest opinia dot. referendum ws. reformy systemu oświaty

Sejm zajmie się także rządowym projektem noweli ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który "eliminuje bariery w segmencie spółdzielczych praw lokatorskich.

Aby ułatwić finansowanie przedsięwzięcia realizowanego w ramach programu społecznego budownictwa czynszowego, w projekcie podwyższono z 25 do 30 proc. maksymalny poziom kwoty partycypacji najemcy w kosztach budowy lokalu mieszkalnego.

Zobacz też: Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 19-25 czerwca 2017 r.

Posłowie rozpatrzą też senacki projekt noweli ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Nowela reguluje kwestie usunięcia obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym gloryfikujących ustrój totalitarny. Przewiduje utworzenie mechanizmów prawnych, które pozwolą na usunięcie z przestrzeni publicznej budowli gloryfikujących ustrój totalitarny.

Te kwestie porządkuje już ustawa z 1 kwietnia 2016 r., daje ona ogólną definicję propagowania komunizmu i wskazuje rozwiązania, dzięki którym zakazane zostało nadawanie przez jednostki samorządu terytorialnego nazw budowlom, obiektom i urządzeniom użyteczności publicznej, w tym drogom, ulicom, mostom i placom, które upamiętniają lub propagują osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Ustawa eliminuje także z przestrzeni publicznej już istniejące symbole ustrojów totalitarnych.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.