PARTNER PORTALU
  • BGK

Co zmieniło się w oświacie przez ostatnie pół roku?

  • PAP    31 marca 2015 - 13:44
Co zmieniło się w oświacie przez ostatnie pół roku?
fot. Flickr / tfd

Wzrost nakładów na naukę, program na rzecz żłobków na uczelniach, prace nad nowelą ustawy umożliwiającej finansowanie studiów na renomowanych zagranicznych uczelniach - to niektóre z inicjatyw, jakie podjął resort nauki w ostatnim półroczu.
W dokumencie, jaki resort nauki przesłał we wtorek (31 marca) PAP, podsumowano pół roku prac resortu w rządzie premier Ewy Kopacz. "Te pół roku to był bardzo intensywny czas w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort realizował zapowiedzi z expose, ale też wiele innych inicjatyw na rzecz polskiej nauki i szkolnictwa wyższego" - napisano w dokumencie.

Wśród inicjatyw, jakie wymieniono w komunikacie, są zmiany na rzecz jakości polskiej nauki. MNiSW przypomina, że wypracowało nowe zasady finansowania jednostek naukowych. Za ich sprawą dotacja z budżetu państwa uzależniona jest teraz bezpośrednio od jakości prowadzonych badań i uzyskanej kategorii naukowej. Rozporządzenie w tej sprawie zaczęło obowiązywać od stycznia 2015 r.

Resort prowadził też prace nad nowymi zasadami oceny parametrycznej jednostek naukowych. W systemie ewaluacji lepiej uwzględniona ma być m.in. specyfika nauk humanistycznych. Na podstawie uwag środowiska naukowego powstanie projekt rozporządzenia.

Resort nauki zwraca też uwagę na zwiększony budżet: nakłady na naukę wzrosły w porównaniu do poprzedniego roku o 10,2 proc., a na szkolnictwo wyższe o 6 proc.

MNiSW przypomina, że wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wynegocjowało największy w historii pakiet europejskiego wsparcia badań i innowacyjności. W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) oraz regionalnych programów operacyjnych na sektor badań i rozwoju zostanie przeznaczone ok. 11 mld euro. Resort zapowiada, że pierwsze konkursy w ramach POIR ogłoszone zostaną w kwietniu. A do końca roku uruchomiona będzie większość działań w tym zakresie.

W komunikacie przypominano także o przygotowanym przez ministerstwo Programie Rozwoju Kompetencji, który zakłada, że podczas zajęć studenci zdobywać mają tzw. kompetencje miękkie, przydatne na rynku pracy. Program ten będzie kontynuowany do 2020 roku, a rząd przeznacza na niego ponad miliard zł.

W ostatnim półroczu przygotowano także założenia programu umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego, które zostały skonsultowane ze środowiskiem. Prowadzony jest także program Polski Erasmus dla Ukrainy - w ramach niego w Polsce studiuje już prawie 450 studentów z Ukrainy. W komunikacie przypomniano także o zmianach w Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki.

Rozpoczęła się także pilotażowa edycja programu "Maluch na uczelni" realizowanego wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. W ramach konkursu na polskich uczelniach pojawi się wiele nowych żłobków i klubików dziecięcych.

Resort nauki w ostatnim półroczu pracował też nad pewnymi zmianami w ustawach. Po pierwszym czytaniu jest już projekt nowelizacji, dzięki któremu będzie mógł powstać program "Studia dla wybitnych". W ramach niego państwo będzie w pełni finansować studia i utrzymanie ok. 100 studentów rocznie na najlepszych zagranicznych uczelniach świata.

Jak przypomina resort, w styczniu 2015 r. uchwalono ustawę o finansowaniu nauki, która silniej akcentuje projakościowe finansowanie nauki. W tym samym miesiącu uchwalono też ustawę o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych. Nowe prawo - jak przypomina ministerstwo - to przeniesienie na grunt polski unijnej dyrektywy. Zmienione przepisy wprowadzają większą kontrolę nad prowadzonymi doświadczeniami minimalizując liczbę eksperymentów, ale też ból i stres zwierząt.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2015-03-31 22:09:53

    Oświata potrzebuje Takiej to odnowy, Żeby wiedza sama Pchała się do głowy.