PARTNER PORTALU
  • BGK

Co zrobi MEN, jeżeli pod wnioskiem referendalnym będzie 500 tys. podpisów?

  • aw/PAP    27 lutego 2017 - 15:19
Co zrobi MEN, jeżeli pod wnioskiem referendalnym będzie 500 tys. podpisów?
Pomysłodawcą referendum edukacyjnego jest ZNP, a w skład komitetu wspierającego tę inicjatywę wchodzą przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych (fot. znp.edu.pl)

Prawo oświatowe działa, ma swoje terminy, reforma edukacji była szeroko konsultowana - powiedziała minister edukacji Anna Zalewska pytana jak zachowa się resort gdy ZNP zbierze 500 tys. podpisów pod obywatelskim wnioskiem o referendum edukacyjne.
- Dlaczego nie rozpoczęto zbierania podpisów pod referendum w czerwcu, kiedy pokazywaliśmy założenia reformy (…) Dziś prawo oświatowe działa, ma swoje terminy, cały system został już przestawiony - powiedziała we Wrocławiu szefowa MEN.

Zaapelowała też do opozycji i ZNP o wsparcie we wdrażaniu reformy. - Ta reforma ma łączyć nauczycieli i rodziców - mówiła.

W niedzielę, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że pod obywatelskim wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji zebrano dotąd ok. 130 tys. podpisów. Według Broniarza, do końca marca powinno udać się zebrać 500 tys. podpisów czyli tyle, ile potrzeba, by obywatelski wniosek o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum mógł być złożony w Sejmie.

Zalewska, pytana o to jak zachowa się resort jeżeli ZNP zbierze 500 tys. podpisów pod wnioskiem referendalnym, odpowiedziała, że MEN obecnie realizuje postulaty, które leżały u podstaw "referendum ws. reformy oświaty z 2013".

"Wówczas wniosek ws. referendum oświatowego został odrzucony przez PO i PSL, przy pełnej akceptacji ZNP. My teraz realizujemy ten wniosek - daliśmy wybór: czy sześciolatek ma się uczyć w szkole, czy w przedszkolu i przywróciliśmy w pełnej chwale historię do szkół. Przekształcamy gimnazja - to kolejny element tamtego wniosku" - powiedziała Zalewska.

Pomysłodawcą referendum edukacyjnego jest ZNP, a w skład komitetu wspierającego tę inicjatywę wchodzą przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych m.in. "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicja "Nie dla chaosu w szkole", Krajowe Porozumienia Rodziców i Rad Rodziców, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesna, PSL, Razem i Inicjatywa Polska.

Pytanie, które chce zadać Polakom komitet referendalny brzmi: "Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku". O tym, czy referendum się odbędzie, zdecyduje Sejm. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.