PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz mniej dzieci wyjeżdża na wakacje

  • Przegląd prasy/PAP/Metro    27 czerwca 2013 - 07:01
Coraz mniej dzieci wyjeżdża na wakacje

Aż 43 proc. dzieci w wieku szkolnym zostało w ub.r. w domach (badanie CBOS). Kolejne 13 proc. rodzin mogło sobie pozwolić na tygodniowy wypoczynek tylko dla jednego dziecka.
Tegoroczne prognozy są równie pesymistyczne - alarmuje „Metro".

Czytaj też: Miejskie wakacje mogą być frajdą      

Prawie połowa Polaków nie wyjedzie na urlop, bo ich na to nie stać (wg badania Mondial Assistance). Dlatego coraz ważniejsze stają się bezpłatne zajęcia, organizowane w miastach dla dzieci. To dla wielu z nich szansa na wyjście do kina, na basen, spacer czy ciekawe zajęcia.

Warszawa na „Lato w mieście" wyda w tym roku 8,6 mln zł. Inne miasta też organizują dzieciom zajęcia, choć na znacznie mniejszą skalę. Gdańsk np. wyda 186 tys. zł na akcję w 24 szkołach i placówkach oświatowych.

Po raz pierwszy zapłaci Kraków, ale tylko 2 mln zł. W ub. roku urzędnicy zaproponowali nauczycielom, by opiekowali się uczniami w wakacje za darmo. Nie wypaliło. W tym roku obiecali im za godzinę 28 zł brutto (normalnie: 40 zł). Liczyli, że przyciągną setki szkół, przyciągnęli 60 podstawówek i gimnazjów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-06-27 15:45:04

    W przypadku dzieci i młodzieży - oprócz niewątpliwie problemu kosztów - należałoby jeszcze podkreślić niewielką atrakcyjność wakacyjnych wyjazdów. No bo co taki młody człowiek ciekawego będzie miał? Życie społeczne większości z nich ogranicza się przecież do facebooka czy innych portali społeczności...owych. Wyjazd w niczym im tu nie pomoże, a może jeszcze ograniczyć te kontakty. Co innego wyjazdy rodzinne - ale te też są dostepne - i to niekoniecznie z powodów finansowych - nie dla wszystkich. Coraz więcej ludzi poświęca czas wolny dla dobrej, dobrze płatnej pracy. I nie jest to pracocholizm, ale konieczność spowodowana troską o przyszłość (pracownik, który ma czas na "fanaberie" w rodzaju 2-tygodniowego urlopu może okazać się niepotrzebny). I tak: jedni nie jadą, bo ich nie stać, a ci. których stac - nie jadą bo nie chcą.  rozwiń