PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz więcej rodziców za wysyłaniem 6-latków do szkoły

  • PAP    21 czerwca 2011 - 09:46
Coraz więcej rodziców za wysyłaniem 6-latków do szkoły

Coraz więcej rodziców uważa, że szkoły są dobrze przygotowane na przyjęcie sześciolatków – uważa minister edukacji Katarzyna Hall.
Podkreśla też, że samorządy, szkoły i rodzice zainwestowały w przygotowania na przyjęcie najmłodszych uczniów.

Zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków domagają się autorzy obywatelskiego projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Na swojej stronie internetowej ratujmaluchy.pl informują oni, że pod inicjatywą podpisało się prawie 193 tys. osób.

Czytaj też: Zatrudnienie w szkołach musi być proporcjonalne do liczby uczniów

Katarzyna Hall, pytana o ten projekt, przytoczyła wyniki sondażu CBOS, w których pytano rodziców, czy oceniają, że szkoły są przygotowane na przyjęcie sześciolatków.

Czytaj też: Katarzyna Hall o likwidacji szkół

– W ostatnich dwóch latach ich przekonanie do tego wzrosło bardzo istotnie. Na wsiach już przekroczyło dobrze 50 proc. a było przedtem trzydzieści parę – informuje minister Hall.

Czytaj też: Trwa dyskusja nad losem sześciolatków

Obowiązek szkolny dla sześciolatków zostanie wprowadzony od 1 września 2012 r. Na razie sześciolatki przychodzą do szkół na podstawie decyzji rodziców. Zdaniem minister są oni coraz bardziej przekonani, że szkoła jest przyjazna, że dobrze zaopiekuje się dzieckiem, że oferuje dobre warunki, ma przejętych uczniami nauczycieli.

Czytaj też: Sześciolatki zostaną na lodzie

Szefowa MEN podkreśliła też „ogromne wysiłki” samorządów, które zainwestowały w place zabaw przy szkołach, i nauczycieli, którzy przygotowują się do pracy zgodnie z nowymi programami. Według niej, 80 proc. szkół kupiło zabawki dydaktyczne dla najmłodszych uczniów.

– Jestem przekonana, że szkoła podstawowa jest w stanie na etapie początkowym pracować dokładnie takimi samymi metodami jak przedszkole, w taki sam sposób opiekować się dzieckiem i stworzyć taką samą atmosferę i że te dzieci będą się lepiej rozwijać, będą mieć odpowiednie bodźce do rozwoju – przekonuje minister edukacji.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty przewiduje zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i przedszkolnego dla pięciolatków oraz objęcie subwencją oświatową przedszkoli. 4 lipca projekt ma trafić do Sejmu.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.