PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz więcej turystów odwiedza kopalnię soli w Wieliczce

  • PAP    25 kwietnia 2011 - 12:02
Coraz więcej turystów odwiedza kopalnię soli w Wieliczce

Ponad milion turystów zwiedziło w zeszłym roku zabytkową kopalnię soli w Wieliczce, z czego więcej niż połowa (529 tys.) przyjechała z zagranicy.
Podczas kwietniowej inauguracji nowego sezonu turystycznego władze kopalni wyraziły nadzieję, że w tym roku turystów będzie jeszcze więcej.

Już w pierwszym kwartale tego roku kopalnię zwiedziło o 9 proc. turystów więcej, niż w odpowiednim okresie ubiegłego roku. Najliczniejsze grupy spośród obcokrajowców stanowili kolejno: Brytyjczycy, Rosjanie, Koreańczycy, Francuzi, Włosi.

Przewodnicy schodzili już z turystami do podziemi 5,6 tys. razy, tj. o 306 razy częściej niż rok wcześniej. 42 proc. grup zostało oprowadzonych w języku polskim. Najpopularniejszym językiem obcym, w którym oprowadzani byli turyści zagraniczni przez przewodników, był angielski.

Czytaj też: 70 mln zł dotacji dla kopalni w Wieliczce

Od grudnia ubiegłego roku turyści mogą podziwiać komorę Michałowice, w ocenie gospodarzy stanowiącą ozdobę trasy turystycznej i będącą „ciesielskim arcydziełem”. Wyrobisko imponuje swymi rozmiarami – jego wysokość dochodzi do 36 m, a kubatura to ok. 23 tys. metrów sześciennych.

Czytaj też: Nowa przygoda w kopalni w Wieliczce

W komorze na trzech poziomach zbudowane zostały galerie, podłogi i balustrady na pomostach. Całości wystroju dopełnia wysoki na 6 metrów żyrandol o 3-metrowej średnicy. Dla tegorocznych turystów kopalnia przygotowała również program edukacyjny pt. „Wiedza na wagę soli”, zmieniła wystrój sklepu firmowego „Żupnik”, w którym oferuje m.in. nową linię soli kosmetycznych i kosmetyków na bazie soli.

Czytaj też: Wybudują tężnię solankową

Jak poinformowano z okazji inauguracji nowego sezonu, w planach znajduje się realizacja projektu „Szlaki Nowej Przygody w zabytkowej Kopalni Soli Wieliczka” – współfinansowanego przez Unię Europejską; udostępnienie komory Słowackiego, przystosowanej do organizacji noclegów oraz komory Witos Górny dla rodzin z dziećmi, w której pojawią się plac zabaw i kawiarenka.

W tegorocznych planach znajduje się także nowa aranżacja komory Staszica, uruchomienie zaplecza gastronomicznego w komorze Lebzeltern i komory Pistek dla dzieci. Na powierzchni zaplanowano natomiast rozbudowę zaplecza dla Podziemnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Leczniczego.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci górnicy wyrobili w niej 7,5 mln metrów sześciennych tzw. pustek poeksploatacyjnych. W tym czasie na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór.

Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.