PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz więcej żłobków

  • JL    6 października 2015 - 07:05
Coraz więcej żłobków
W latach 2011-2015 z budżetu państwa na program „Maluch” przeznaczono prawie 500 mln zł. Fot. Pixabay

Liczba miejsc opieki dla dzieci wzrosła w ciągu ostatnich 4 lat z 32 tys. do blisko 78 tys. We wrześniu tego roku funkcjonowało 1824 żłobków, 416 klubów dziecięcych oraz 662 opiekunów dziennych.
Jak informuje Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej w latach 2011-2015 z budżetu państwa na program „Maluch” przeznaczono prawie 500 mln zł. W roku obecnym łącznie, z budżetu państwa oraz z budżetów gmin, pierwszy raz zostanie wydanych ponad 700 mln zł.

Czytaj też: Program Maluch 2015, dofinansowanie żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów

Nie byłoby to możliwe bez ustawy żłobkowej. Wprowadziła ona nowe formy opieki nad najmłodszymi dziećmi: kluby dziecięce i dziennych opiekunów, którzy zajmują się kilkorgiem dzieci u siebie w domu. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w małych miejscowościach, w których budowa żłobka jest często niemożliwa.

Zatrudnienie przez gminę dziennego opiekuna pozwala na zapewnienie opieki nad dziećmi w mniejszych społecznościach. Umożliwia też aktywizację zawodową osób, które taką opieką zaczynają się zajmować.

Ustawa żłobkowa ułatwiła również legalne zatrudnianie niań. Wystarczy zgłosić opiekunkę do ZUS, a budżet opłaci za nią składki na ubezpieczenie społeczne. Tzw. umowę uaktywniającą można podpisać do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia, a w szczególnych sytuacjach nawet do czwartego roku życia.

Jak przypomina resort pracy, kolejne ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu miejsc opieki dla najmłodszych dzieci wprowadziła nowela ustawy żłobkowej z 2013 r. Zwiększyła ona do 80 proc. udział budżetu państwa w kosztach utworzenia placówki, umożliwiła przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym ubieganie się o dofinansowanie oraz uprościła formalności związane z tworzeniem placówek, a także zniosła biurokratyczne bariery.

Z myślą o studentach, doktorantach i pracownikach naukowych MPiPS wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego stworzyło moduł „Maluch na uczelni”, z którego dofinansowuje tworzenie żłobków, klubów dziecięcych i zatrudnienie opiekunów dziennych na uczelniach.

Dzięki temu na 43 uczelniach publicznych i niepublicznych w Polsce powstanie ponad 1,4 tys. miejsc opieki dla najmłodszych, a ponad 1,3 tys. istniejących już miejsc zostanie dofinansowanych.

Na ten cel Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało ponad 9,2 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.