PARTNER PORTALU
  • BGK

Cudzoziemscy studenci wybierają Opolskie

  • AZA    15 kwietnia 2011 - 20:30

W Regionalnym Centrum Kształcenia Języków Obcych w Opolu odbyła się I Międzynarodowa Konferencja „Studenci z zagranicy i co dalej”. Honorowy patronat nad imprezą sprawował marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta.
W auli RCKJO zasiedli nietypowi goście – zagraniczni studenci opolskich uczelni. A jest ich w Opolu niemało. Na samej tylko Politechnice Opolskiej w ramach programu Erasmus (międzynarodowa współpraca pod hasłem „Uczenie się przez całe życie”) uczęszcza na zajęcia prawie 150 osób.

Portugalczycy Tiaro Fernandes i Luis Moniz, wybrali Opole, bo wiele słyszeli o tutejszej gościnności życzliwości ludzi. Poza tym ciekawiła ich Polska, jej walory krajobrazowe, zabytki, bogata historia.

W 2007 roku na świecie około 3 mln studentów kształciło się na zagranicznych uczelniach. Ponad połowa z nich wybierała takie kraje jak: Francja, Niemcy, Australia, Wielka Brytania, USA. Najbardziej popularnym kierunkiem była ekonomia. Polskę – jako kraj wart podjęcia studiów – najczęściej wybierają Ukraińcy i Białorusini, ale sporo też Niemców, Norwegów, Hiszpanów, Portugalczyków.

Najchętniej podejmują studia w zakresie nauk medycznych, zarządzania, literatury i lingwistyki, inżynierii, pedagogiki. Czy  warto studiować za granicą? Wojciech Marchwica z Fundacji „Perspektywy” przytacza dane z 1997 roku. Okazuje się, że 57 proc. liderów życia gospodarczego ze 113 krajów świata wcześniej zdobywało edukację za granicą. Takie szlify uzyskiwane poza rodzinnym krajem pozwalają na dobrą znajomością języka, uczą też większej otwartości, poszerzają horyzonty, uczą wzajemnej tolerancji.

W trakcie konferencji Ewa Jakuczek, z Departamentu Promocji Regionu i Współpracy z Zagranicą UMWO opowiadała o swoim prawie siedmiomiesięcznym pobycie w Chinach, zaś Iwona Mąkolska-Frankowska z Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej UMWO przekonywała, że region opolski dynamicznie się rozwija i warto wiązać z nim swoją karierę zawodową i osobistą. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.