PARTNER PORTALU
  • BGK

Cyfrowa biblioteka za unijne pieniądze

  • PAP    4 marca 2011 - 13:17
Cyfrowa biblioteka za unijne pieniądze

Prawie pięć mln zł wynosi projekt Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej (PBC), dzięki któremu zakupiony zostanie sprzęt potrzebny do digitalizacji zbiorów m.in. skanery. W znacznej części projekt jest współfinansowany z budżetu UE.
Powstanie PBC zainicjowały wspólnie w 2007 r. Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (WiMBP) w Rzeszowie. Rok później dołączyły do nich także biblioteki: Politechniki Rzeszowskiej oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Obecnie w bazie biblioteki znajduje się blisko 5 tys. dokumentów, głównie regionalia.

Sprawdź notowania prezydenta Rzeszowa

Jak powiedziała koordynatorka projektu Bożena Janda, zakup skanerów umożliwi o wiele szybsze zdigitalizowanie zbiorów.

"Ponadto, za unijne pieniądze, kupimy również serwery, oprogramowanie, komputery i inne urządzenia sieciowe. Pozwoli nam to nie tylko rozbudować bibliotekę cyfrową, ale również na połączenie w jedną sieć naszych filii w różnych dzielnicach miasta" - dodała.

Zaznaczyła, że część skanerów będzie mobilnych, dzięki czemu możliwe będzie umieszczenie w internecie księgozbioru m.in. biblioteki Muzeum-Zamku w Łańcucie czy innych bibliotek na terenie województwa.

Cały sprzęt powinien być zakupiony już jesienią tego roku.

Projekt PBC został w 85 proc. dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2007-2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.