PARTNER PORTALU
 • BGK

Cyfrowa szkoła nie wpływa na wyniki egzaminów

 • PAP    27 marca 2015 - 06:58
Cyfrowa szkoła nie wpływa na wyniki egzaminów

W 2014 r. w żadnym badanym zakresie wyniki obu grup uczniów się od siebie nie różniły (fot. cyfrowaszkola.men.gov.pl)

Z analizy pilotażu programu "Cyfrowa szkoła" wynika, że nie wpłynął on na umiejętności i osiągnięcia uczniów.
Pilotaż "Cyfrowej szkoły" miał dać rządowi wskazówki, jak przygotować cyfryzację wszystkich szkół. W programie wzięło udział około 70 tys. uczniów pracujących w systemie 1:1, czyli jeden komputer na jednego ucznia - donosi "Rzeczpospolita".

Analitycy Instytutu Badań Edukacyjnych porównali wyniki sprawdzianu szóstoklasistów, którzy uczestniczyli w programie, z osiągnięciami pozostałych. Na egzaminie z roku 2013 wystąpiła jedna różnica między obiema grupami. Wśród objętych pilotażem mniej było uczniów, którzy wykazali się najgorszą umiejętności rozumowania. Różnica jednak była minimalna, na granicy znaczenia statystycznego.

W 2014 r. w żadnym badanym zakresie wyniki obu grup uczniów już się od siebie nie różniły. "Nie należy się spodziewać, by wdrażane w przyszłości w Polsce programy 1:1, stanowiące kontynuację "Cyfrowej szkoły", w znaczący sposób oddziaływały na wyniki egzaminów zewnętrznych" - napisali eksperci IBE we wnioskach analizy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • pllo, 2015-03-28 16:56:53

  Kto mówi o zabieraniu komputerów. Niech sobie będą jednak sama ich obecność w szkole nie wpłynie ((jak widać) na wyniki egzaminów. Generalnie jest tak aby się czegoś nauczyć trzeba po prostu się uczyć. Jak w prozaicznym życiu aby coś mieć trzeba za.....ć lub pójść w politykę i się zeszmacić...  rozwiń
 • domian, 2015-03-28 13:01:21

  właśnie, komputer w szkole, to po prostu lepszy standard pracy, a nie generator wyników !!! zabrać kaski robotnikom, mydło górnikom, dywany i biurka urzędnikom... bo to nie podnosi wyników pracy oj co za logika komu mogło przyjść do głowy że zastosowanie komputerów w edukacji podniesie wy...niki? komfort i jakość nauki i pracy, owszem - ale to nie to samo co wyniki! Na wyniki składa się trochę więcej czynników niż zastosowane narzędzia !!!! Mamy teraz takie wspaniałe maszyny i jakoś trudno, by stworzyły one takie dzieła jak Michał Anioł za pomocą młotka i dłuta co oczywiście nie znaczy, że w każdym zakładzie stolarskim czy kamieniarskim mamy wrócić tylko do młotka.. Czy w tym kraju naprawdę już nie ma rozumnych ludzi na żadnym wyższym stanowisku ? "eksperci IBE" litości - nie wiedzą od czego zależą wyniki w nauczaniu  rozwiń
 • ivo, 2015-03-28 12:49:15

  nie będzie komputerów dla szkół, bo nie ma wyników... to tak jakby sprzątaczce powiedzieć, nie dostaniesz fartucha i lepszych środków czyszczących, bo zbadano, że tam gdzie zakupiono sprzątaczkom fartuchy i środki amerykańskie - wcale nie było czyściej !!!!