PARTNER PORTALU
  • BGK

Cyfryzacja szkół, nauka programowania: Szkolne pracownie komputerowe pozostawiają wiele do życzenia

  • aw/Newseria    3 sierpnia 2017 - 10:17
Cyfryzacja szkół, nauka programowania: Szkolne pracownie komputerowe pozostawiają wiele do życzenia
Pracownie terminalowe na chwilę obecną są najtańszym rozwiązaniem nowej pracowni komputerowej (fot. ilustracyjne: szkolakolczewo.pl)

–  Wiemy, że w wielu przypadkach szkoły nie będą w stanie sprostać nowym wymaganiom. Przykładem są choćby pracownie komputerowe w szkołach, które dalej mają ogromne problemy z wyposażeniem. Wiele szkół dalej korzysta z pracowni komputerowych dostarczanych w ramach projektów MEN w latach 2004–2008, przez co sprzęt ten jest już wysłużony, a oprogramowanie nieaktualne – mówi Kamil Walkowicz, ekspert firmy ViDiS.
• Reforma edukacji zakłada naukę podstaw programowania już od pierwszych klas szkoły podstawowej oraz zwiększenie liczby godzin informatyki dla klas od czwartej w górę.

• Polskie szkoły nie są jednak przygotowane na to wyzwanie.

• Pomóc sprostać temu zadaniu mogłyby pracownie terminalowe – wyposażone w jeden mocny serwer i wiele stanowisk z monitorami.

• Koszty mogą być o 1/3 niższe niż w przypadku tradycyjnych pracowni komputerowych.


Od września wchodzi w życie reforma edukacji. Dla wielu osób utożsamiana z likwidacją gimnazjów, wiąże się jednak także z wprowadzeniem innych zmian. Między innymi z wprowadzeniem elementów nauki programowania od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Dodatkowo uczniowie klas czwartych i starszych mają mieć zwiększoną liczbę godzin lekcji informatyki o jedną trzecią – z 210 do 280 godzin.

Problemy sprzętowe i braki w kwalifikacjach nauczycieli

Tymczasem zdaniem ekspertów szkoły nie są przygotowane do tego wyzwania.

– Największym problemem szkół jest konieczność zapewnienia uczniowi indywidualnego stanowiska do pracy, a z uwagi na małe pracownie uczniowie muszą pracować we dwoje przy jednym komputerze bądź zajęcia są dzielone. Wiele szkół doposaża pracownie komputerowe na własną rękę, dokupując komputery stacjonarne czy laptopy – informuje Kamil Walkowicz. – Najczęściej zapomina się o tym, że szkolne pracownie są oparte o serwer, a dokupione komputery z nieodpowiednią wersją systemu operacyjnego nie będą pracować w takiej konfiguracji, więc pozorne rozwiązanie tego problemu odpowiedniej liczby stanowisk, generuje kolejne problemy.

Osobnym problemem są kwalifikacje nauczycieli często słabiej obeznanych z komputerami niż ich podopieczni. Na szkolenia dla pedagogów wydanych ma zostać 124 mln zł. Dodatkowo z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że pracownie komputerowe działają nie we wszystkich szkołach: ma je 88 proc. szkół podstawowych i 73 proc. gimnazjów. Doposażanie szkół w kolejne stanowiska generuje dalsze koszty.

Są rozwiązania

– Dla wielu osób stanowisko komputerowe jest tożsame z samym komputerem lub laptopem, a są przecież inne rozwiązania. Można na przykład całą pracownię komputerową, niezależnie od liczby stanowisk, zbudować na bazie jednego, odpowiednio wydajnego serwera – przekonuje Walkowicz. – W takim rozwiązaniu stanowisko ucznia dalej będzie wyposażone w monitor, klawiaturę i mysz, ale zamiast komputera pojawi się terminal komputerowy, czyli rodzaj minikomputera, za pomocą którego jesteśmy w stanie współdzielić moc obliczeniową jednego serwera.

To rozwiązanie powoduje też, że pracownia jest łatwiejsza w obsłudze: jej administrator, którym jest najczęściej nauczyciel informatyki w szkole, nie musi tracić czasu na konfigurację każdego stanowiska czy instalowanie oprogramowania na każdym komputerze. Oprogramowanie i wszystkie jego aktualizacje instalowane są raz na serwerze, a uczniowie na wszystkich stanowiskach mogą korzystać ze skonfigurowanego systemu.

– Pracownie terminalowe na chwilę obecną są najtańszym rozwiązaniem nowej pracowni komputerowej. Można przyjąć, że szkoła wyda nawet 1/3 mniej na nową pracownię terminalową niż na pracownię komputerową opartą o klasyczne rozwiązania – radzi Kamil Walkowicz. – Ponadto to nie jest jedyna oszczędność. Później szkoła będzie oszczędzała pieniądze w postaci niższych rachunków za energię elektryczną, co wynika bezpośrednio z niskiego zapotrzebowania na prąd.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • A.N., 2018-01-24 10:20:39

    Na co należy głównie zwrócić uwagę przy wyborze takiej pracowni? Czy marka terminala ma duże znaczenie? W internecie znalazłem terminale ncomputing i vcloudpoint, pewnie po zgłębieniu tematu znalazłoby się coś jeszcze. Czy wybór któregoś z tych urządzeń wiąże się z jakimiś konkretnymi korzyściami a...lbo stratami?  rozwiń
  • R.W. , 2017-08-05 00:03:54

    We Wrocławiu się udało. Prawie 1000 uczniów z 50 szkół uczyło się programowania przez cały rok w ramach projektu "Wrocław Koduje 2.0 - Liga Niezwykłych Umysłów". Jeden z największych takich programów w Europie. Dobre przykłady są, chociaż oczywiście nie rozwiązuje to problemów niedofinanso...wania pracowni komputerowych...  rozwiń