PARTNER PORTALU
  • BGK

Czas dla sześciolatków i samorządów

  • wer    24 listopada 2011 - 16:35
Czas dla sześciolatków i samorządów

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce opóźnić obniżenie wieku szkolnego, by samorządy miały szansę na odpowiednie przygotowanie szkół.
MEN przekazało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładający przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu przez dziecko sześcioletnie edukacji szkolnej. Oznacza to, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice - czytamy na stronie resortu.

Czytaj też: Rzecznik w sprawie sześciolatków

Zakłada on także objęcie obowiązkiem szkolnym wszystkich dzieci sześcioletnich od 1 września 2014 roku. W związku z tym dzieci urodzone w 2008 roku i w latach kolejnych będą rozpoczynały naukę w szkole w wieku sześciu lat.

Z kolei dzieci pięcioletnie nadal będą objęte obowiązkiem uczestnictwa w wychowaniu przedszkolnym, zaś dzieci urodzone w latach 2006 i 2007, które - zgodnie z decyzją rodziców - nie rozpoczną nauki w szkole w wieku sześciu lat, będą nadal uczęszczać do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach.

Dla tych dzieci nauczyciele wymienionych placówek opracują program, rozszerzający zdobytą wcześniej wiedzę i umiejętności, który będzie uwzględniał ich potrzeby rozwojowe.

Wszystko po to, by dać szansę samorządom na odpowiednie przygotowanie szkół. ''Niektóre szkoły potrzebują więcej czasu na włączenie się w realizację tej części reformy systemu oświaty. Powinny one brać pod uwagę oczekiwania rodziców'' - uzasadnia resort.

W dziale multimedia zamieszczamy całość projektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.