PARTNER PORTALU
  • BGK

Czeskie szkoły lepsze od polskich

  • Przegląd prasy/PAP/Gazeta Wyborcza    19 marca 2012 - 06:44

Coraz więcej rodziców ze Śląska Cieszyńskiego posyła dzieci do szkół i przedszkoli w Czechach, bo są lepiej wyposażone i przyjaźniejsze najmłodszym.
Polskojęzyczne przedszkola w Czechach mają wiele zalet – pisze „Gazeta Wyborcza”. Jest w nich np. więcej zajęć sportowych. Nie trzeba kupować wyprawki, bo kredki, bloki rysunkowe i inne pomoce przedszkole kupuje wspólnie dla wszystkich dzieci. Do tego czesne jest niskie. Wraz z wyżywieniem wynosi 900 koron, czyli około 160 zł. Połowę tego, co po polskiej stronie.

Jest też coraz więcej szkół z polskim językiem nauczania. Lekcje prowadzone są po polsku, ale dzieci uczą się według czeskiego systemu, od szóstego roku życia. Szkoły są świetnie wyposażone. Każdy uczeń na informatyce ma własny komputer, jest tablica multimedialna, małe stoliki, przystosowane toalety.

Zainteresowaniem cieszą się nie tylko szkoły polskojęzyczne. Do Podstawowej Szkoły Artystycznej im. Pawła Kalety w Czeskim Cieszynie rodzice przywożą na zajęcia ponad 160 dzieci z Polski – informuje „Gazeta Wyborcza”.
.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • rodzic, 2012-03-20 12:53:52

    U nas szkoła jest dla nauczycieli a nie dzieci, efekt reform i lobby ZNP
  • Pedagog wizytator, 2012-03-19 11:08:12

    Polskim nauczycielom trzeba dać dalsze podwyżki płac i jeszcze więcej czasu wolnego, żeby mieli motywację oraz mogli lepiej przygotować się do prowadzenia lekcji i wtedy czeskie dzieci będą chodziły do polskich szkół.