PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa angażuje szkoły w promocję rodzicielstwa zastępczego

  • PAP    10 lutego 2014 - 14:16

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie angażuje szkoły w promocję rodzicielstwa zastępczego. Rodzice uczniów po wywiadówkach szkolnych będą mogli wziąć udział w spotkaniach nt. pieczy zastępczej - poinformował w poniedziałek rzecznik MOPS Maciej Hasik.
Każdego roku w częstochowskim domu dziecka na wsparcie oczekuje ok. 50 dzieci. "Ich opiekunowie wkładają wiele serca w swoją pracę, jednak możliwość przebywania w rodzinach zastępczych a w szczególności w rodzinnych domach dziecka, jest naszym zdaniem najbardziej korzystną formą opieki dla zapewnienia prawidłowego rozwoju dziecka" - powiedział PAP rzecznik MOPS Maciej Hasik.

W Częstochowie funkcjonuje prawie 300 rodzin zastępczych oraz dwa rodzinne domy dziecka. Łącznie przebywa w nich ok. 390 dzieci.

Według MOPS rodzinnych domów dziecka jest zdecydowanie za mało. "Promocję rodzicielstwa zastępczego rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. Były ulotki, wysyłaliśmy też listy z informacją o spotkaniach do osób bezrobotnych posiadających wykształcenie pedagogiczne, ale zaproszenia nie cieszyły się dostatecznym zainteresowaniem. Dlatego postanowiliśmy powołać specjalny zespół ds. promocji rodzicielstwa zastępczego i zaangażować w nią m.in. szkoły" - dodaje Hasik.

Pomoc społeczna przesłała pisma do wszystkich szkół w mieście. Zachęca w nich do organizowania spotkań dla rodziców.
"Przy okazji wywiadówek będą mogli dowiedzieć się - krok po kroku - jak zostać rodzicem zastępczym lub jak założyć rodzinny dom dziecka. Postaramy się przekazać wszelkie informacje w sposób prosty, mniej urzędowy, bo niestety zdarzało się, że z powodu niedoinformowania wiele osób rezygnowało ze starań" - powiedział Hasik.

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom (małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim), które m.in. są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem - co powinny mieć potwierdzone zaświadczeniami o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia takich funkcji. Osoby te powinny również zaświadczyć, że posiadają stałe miejsce zamieszkania w kraju, korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich, mogą zapewnić dzieciom odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe.

Wsparcie finansowe na każde dziecko wynosi od 660 do 1000 zł w zależności od formy pieczy zastępczej. Dodatkowo osoba decydująca się założyć rodzinny dom dziecka może liczyć - miesięcznie - na nie mniej niż 2 tys. zł.

Osoby zainteresowane rodzicielstwem zastępczym powinny skontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2 lub Stowarzyszeniem "Dla Rodziny" przy ul. Jasnogórskiej 34.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.