PARTNER PORTALU
 • BGK

Częstochowa: Po reformie pracę straci nawet dwustu nauczycieli

 • pt    12 października 2016 - 11:22
Częstochowa: Po reformie pracę straci nawet dwustu nauczycieli
Zmiany organizacyjne spowodują również, iż wszyscy nauczyciele podlegający obecnie szczególnej ochronie związkowej, zostaną jej pozbawieni (fot.fotolia)

• Władze Częstochowy wyliczyły, że wprowadzenie reformy edukacji spowoduje zwolnienie co najmniej 200 nauczycieli.
• Na jakiej podstawie rząd RP i Ministerstwo Edukacji głosi tezę, iż nauczyciele gimnazjów nie stracą pracy? Wobec „wygaszania” tych szkół i braku możliwości dalszego zatrudnienia zostaną oni przeniesieni w tzw. stan nieczynny lub - jeśli nie wyrażą na to zgody, po prostu zwolnieni - piszą samorządowcy.
- Zapowiadana reforma ustroju szkolnego w Polsce oraz dotychczasowy sposób jej wprowadzania rodzą duże obawy i wątpliwości tych środowisk, którym zależy na przyszłości polskiej szkoły, dobru polskiego ucznia oraz zasadności wydatkowania środków publicznych – piszą władze Częstochowy w apelu skierowanym do wszystkich odpowiedzialnych za edukację.

Jak piszą samorządowcy wiele regulacji, które zapisano ostatecznie w projekcie ustawy wprowadzającej nowe prawo oświatowe, nie zostało odpowiednio skonsultowanych.

- Dlaczego podczas spotkań minister edukacji z nauczycielami, rodzicami i uczniami w II semestrze roku szkolnego 2015/2016 nie pojawiła się np. zapowiedź całkowitej likwidacji gimnazjów, która - zgodnie z zapisami projektu ustawy – ma rozpocząć się już 1 września 2017 r.? To przecież zasadnicza zmiana systemowa: brak naboru do klasy I dotychczasowego gimnazjum oraz pozostawienie uczniów obecnej klasy VI w szkole podstawowej, gdzie staliby się uczniami klasy VII ośmioletniej „podstawówki” – czytamy w apelu.

Co także istotne, w myśl art. 144 ust. 3 projektu ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe nie będzie - jak dotychczas – obowiązku zawiadamiania rodziców o zmianie warunków kształcenia ich dzieci. Dlaczego ustawodawca zamierza ograniczyć wpływ rodziców na kierunek edukacji dzieci?

Jak podkreślają samorządowcy w kontekście planów likwidacji gimnazjów trzeba mieć świadomość, że w Częstochowie żadne gimnazjum nie zostanie przekształcone w ośmioletnią szkołę podstawową lub liceum.

Zdaniem autorów apelu stanowiska kierownicze utracą więc dotychczasowi dyrektorzy 18 gimnazjów. Tylko w niektórych przypadkach będą oni mieli szansę zostać wicedyrektorami ośmioletnich szkół podstawowych.

Wygaszanie szkół

Autorzy apelu stawiają więc pytanie: - Na jakiej podstawie rząd RP i Ministerstwo Edukacji głosi tezę, iż nauczyciele gimnazjów nie stracą pracy? Wobec „wygaszania” tych szkół i braku możliwości dalszego zatrudnienia zostaną oni przeniesieni w tzw. stan nieczynny lub - jeśli nie wyrażą na to zgody – po prostu zwolnieni. W najtrudniejszej sytuacji będą nauczyciele samodzielnych gimnazjów.

Wydział Edukacji Urzędu Miasta prognozuje, że tylko w pierwszym roku „wygaszania” gimnazjów w Częstochowie pracę może stracić około 200 nauczycieli. W ośmioletnich szkołach podstawowych zostaną zatrudnieni tylko ci, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do nauczania w tego typu placówkach i oczywiście – po zmianach organizacyjnych - będzie tam dla nich praca.

Powyższe dane są szacunkowe, a liczba nauczycieli, którzy pozostaną bez pracy może być jeszcze wyższa, gdyż ogólna liczba uczniów się zmniejsza, a reorganizacja dotknie nie tylko gimnazja, ale także licea, technika oraz szkoły zawodowe.

Zmiany organizacyjne spowodują również, iż wszyscy nauczyciele podlegający obecnie szczególnej ochronie związkowej, zostaną jej pozbawieni.

Niepokój samorządu budzą także zmiany planowane w szkolnictwie ponadpodstawowym.
Jak przypomniano w apelu w roku szkolnym 2019/2020 klasy I zasilą uczniowie z dwóch roczników: 2003 i 2004. Spowoduje to znaczne pogorszenie warunków nauki we wszystkich typach tych szkół, głównie poprzez wprowadzenie zmianowości.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Janusz Chaski , 2016-10-12 19:54:45

  Do ANKA: To moje "płaskie myślenie" jest efektem mojej dyskusji z synem i synową którzy są nauczycielami w gimnazjum.
 • balszojj, 2016-10-12 13:53:03

  Do ANKA: ty prosta z ciemnego ludu ,gdzie wasz kraj ? Na zadupiu koło burdelu? dziwko POLSZa
 • ANKA, 2016-10-12 13:45:10

  Do Janusz Chaski: Masz płaskie myślenie. Dyrektorzy dadzą sobie radę, bo oprócz kwalifikacji mają także znajomości. Gorzej z prostym ciemnym ludem.