Częstochowa walczy z mową nienawiści edukując młodzież

Propagowanie zasad porozumiewania się bez przemocy, edukacja w zakresie polubownego rozwiązywania sporów i przeciwdziałanie szerzeniu się mowy nienawiści - to założenia projektu "Strefa empatii – mediacje rówieśnicze", który startuje właśnie w Częstochowie.
Częstochowa walczy z mową nienawiści edukując młodzież
Projekt ma na celu uświadomienie i przeszkolenie zarówno młodych ludzi, jak i nauczycieli oraz rodziców (fot. flickr/Waag Society)

• Jak przypominają organizatorzy akcji, przemoc dotyczy ludzi w każdym wieku i może przybierać różne postaci.

• Przeciwdziałanie aktom przemocy będących pochodną szeroko pojętej nietolerancji to proces długofalowy, który - zdaniem realizatorów projektu - powinien rozpocząć na jak najwcześniejszym etapie edukacji, aby był skuteczny.

Jednym z jego elementów będzie przeszkolenie 60 nastolatków, mediatorów rówieśniczych, którzy mają działać na terenie swoich szkół rozwiązując konflikty i promując język dialogu. Różne działania w ramach projektu, który potrwa do grudnia 2017 r., mają objąć ponad 500 częstochowian.

"Projekt ma na celu uświadomienie i przeszkolenie zarówno młodych ludzi, jak i nauczycieli oraz rodziców, w jaki sposób się komunikować i jak działać, żeby w razie konfliktu unikać stosowania przemocy w jakiejkolwiek formie" - powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Jak przypominają organizatorzy akcji, przemoc dotyczy ludzi w każdym wieku i może przybierać różne postaci.

"Mowa nienawiści to łamanie praw człowieka. Nienawiść zaczyna się od słów, czyli to, jak się ze sobą komunikujemy może stać się przyczynkiem do agresywnych zachowań" - podkreśliła pełnomocniczka prezydenta ds. równych szans i inicjatorka projektu Agata Wierny.

Jej zdaniem tzw. hejtowi i mowie nienawiści, zauważalnym np. w internecie, można się przeciwstawić. "Chcielibyśmy pokazać młodym ludziom, że kiedy pojawia się konflikt, istnieją inne rozwiązania niż siłowe czy przemocowe. Chcemy nauczyć ich reagowania na mowę nienawiści oraz zachęcić do walki z uprzedzeniami i stereotypami" - dodała Wierny.

Przeciwdziałanie aktom przemocy będących pochodną szeroko pojętej nietolerancji to proces długofalowy, który - zdaniem realizatorów projektu - powinien rozpocząć na jak najwcześniejszym etapie edukacji, aby był skuteczny.

"Ważne jest kształtowanie postaw moralnych, systemu wartości, uświadomienie odpowiedzialności za swoje zachowanie, nauka umiejętności pokonywania konfliktów w drodze mediacji" - wyliczała Mariola Pawłowska-Rak - mediatorka reprezentująca Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie "Dla Rodziny", które będzie partnerem Urzędu Miasta Częstochowy w realizacji projektu.

W jego ramach przewidziano spotkania informacyjne i szkolenia dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, rodziców oraz pedagogów. Dla mediatorów rówieśniczych zostaną zorganizowane superwizje, będzie też opracowany specjalny podręcznik, służący im pomocą w pierwszych krokach mediacyjnych. Zaplanowano też konferencję poświęconą mediacji oraz ogłoszenie konkursu pod hasłem "Zgoda buduje, niezgoda rujnuje". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE