PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa walczy z mową nienawiści edukując młodzież

  • PAP/JS    16 maja 2017 - 16:07
Częstochowa walczy z mową nienawiści edukując młodzież
Projekt ma na celu uświadomienie i przeszkolenie zarówno młodych ludzi, jak i nauczycieli oraz rodziców (fot. flickr/Waag Society)

Propagowanie zasad porozumiewania się bez przemocy, edukacja w zakresie polubownego rozwiązywania sporów i przeciwdziałanie szerzeniu się mowy nienawiści - to założenia projektu "Strefa empatii – mediacje rówieśnicze", który startuje właśnie w Częstochowie.
• Jak przypominają organizatorzy akcji, przemoc dotyczy ludzi w każdym wieku i może przybierać różne postaci.

• Przeciwdziałanie aktom przemocy będących pochodną szeroko pojętej nietolerancji to proces długofalowy, który - zdaniem realizatorów projektu - powinien rozpocząć na jak najwcześniejszym etapie edukacji, aby był skuteczny.

Jednym z jego elementów będzie przeszkolenie 60 nastolatków, mediatorów rówieśniczych, którzy mają działać na terenie swoich szkół rozwiązując konflikty i promując język dialogu. Różne działania w ramach projektu, który potrwa do grudnia 2017 r., mają objąć ponad 500 częstochowian.

"Projekt ma na celu uświadomienie i przeszkolenie zarówno młodych ludzi, jak i nauczycieli oraz rodziców, w jaki sposób się komunikować i jak działać, żeby w razie konfliktu unikać stosowania przemocy w jakiejkolwiek formie" - powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Jak przypominają organizatorzy akcji, przemoc dotyczy ludzi w każdym wieku i może przybierać różne postaci.

"Mowa nienawiści to łamanie praw człowieka. Nienawiść zaczyna się od słów, czyli to, jak się ze sobą komunikujemy może stać się przyczynkiem do agresywnych zachowań" - podkreśliła pełnomocniczka prezydenta ds. równych szans i inicjatorka projektu Agata Wierny.

Jej zdaniem tzw. hejtowi i mowie nienawiści, zauważalnym np. w internecie, można się przeciwstawić. "Chcielibyśmy pokazać młodym ludziom, że kiedy pojawia się konflikt, istnieją inne rozwiązania niż siłowe czy przemocowe. Chcemy nauczyć ich reagowania na mowę nienawiści oraz zachęcić do walki z uprzedzeniami i stereotypami" - dodała Wierny.

Przeciwdziałanie aktom przemocy będących pochodną szeroko pojętej nietolerancji to proces długofalowy, który - zdaniem realizatorów projektu - powinien rozpocząć na jak najwcześniejszym etapie edukacji, aby był skuteczny.

"Ważne jest kształtowanie postaw moralnych, systemu wartości, uświadomienie odpowiedzialności za swoje zachowanie, nauka umiejętności pokonywania konfliktów w drodze mediacji" - wyliczała Mariola Pawłowska-Rak - mediatorka reprezentująca Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie "Dla Rodziny", które będzie partnerem Urzędu Miasta Częstochowy w realizacji projektu.

W jego ramach przewidziano spotkania informacyjne i szkolenia dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, rodziców oraz pedagogów. Dla mediatorów rówieśniczych zostaną zorganizowane superwizje, będzie też opracowany specjalny podręcznik, służący im pomocą w pierwszych krokach mediacyjnych. Zaplanowano też konferencję poświęconą mediacji oraz ogłoszenie konkursu pod hasłem "Zgoda buduje, niezgoda rujnuje". 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.