Darmowe podręczniki, dotacja celowa: wielu uczniów może rozpocząć rok szkolny bez książek

Część dyrektorów szkół ciągle nie otrzymała środków z dotacji celowej na zakup podręczników i materiałów ćwiczeniowych. Efekt? Proces zamawiania pomocy szkolnych nie może zostać rozpoczęty.
Darmowe podręczniki, dotacja celowa: wielu uczniów może rozpocząć rok szkolny bez książek
Uczniowie w wielu polskich szkołach nie otrzymają podręczników i materiałów ćwiczeniowych na czas? Fot. premier.gov.pl

Samorządy i dyrektorzy szkół powinni z odpowiednim wyprzedzeniem zadbać o realizację procedur związanych z uruchomieniem państwowych dotacji na zakup podręczników i ćwiczeń. W innym wypadku w wielu szkołach 1 września może zabraknąć pomocy szkolnych – informuje Polska Izba Książki.

Proces zamawiania pomocy szkolnych nie może zostać rozpoczęty

Zgodnie z informacjami, jakie docierają do Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki (SWE PIK), środki finansowe na pokrycie dotacji celowej na zakup podręczników i materiałów ćwiczeniowych zostały przekazane do wojewodów już na początku maja br.

Działanie to miało na celu umożliwienie jak najszybszego przekazania środków szkołom (za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego) tak, by zapewnić zakup i dostawę podręczników oraz materiałów ćwiczeniowych przed rozpoczęciem roku szkolnego 2015/2016.

- Niestety z licznych regionów docierają do wydawców alarmujące informacje, że niektórzy dyrektorzy szkół do dnia dzisiejszego nadal nie otrzymali środków finansowych lub nie uruchomiono wszystkich procedur umożliwiających otrzymanie środków z dotacji. Powoduje to, że proces zamawiania podręczników i materiałów ćwiczeniowych przez szkoły nie może zostać rozpoczęty – mówi Jarosław Matuszewski, przewodniczący SWE PIK.

Matuszewski podkreśla również, że z uwagi na dyscyplinę finansów publicznych, dyrektorzy nie mogą zamawiać podręczników, zanim nie zostaną dopełnione wszystkie formalności związane z przyznaniem dotacji.

Są opóźnienia, wielu uczniów może rozpocząć rok szkolny bez książek

Do Polskiej Izby Książki docierają także niepokojące sygnały, że część szkół oraz jednostek samorządu terytorialnego zamierza uruchomić niezbędne procedury dopiero pod koniec sierpnia.

- Tak późne przekazanie środków finansowych z dotacji celowej szkołom, będzie skutkowało realizacją zamówień już po rozpoczęciu roku szkolnego – ostrzega SWE PIK. Oznaczać to będzie, że  uczniowie w wielu polskich szkołach nie otrzymają podręczników i materiałów ćwiczeniowych na czas albo otrzymają je dopiero w kolejnych tygodniach września.

- Zależy nam, aby 1 września wszyscy uczniowie mieli podręczniki i ćwiczenia. Jeśli jednak szkoły zaczną zamawiać je na ostatnią chwilę, istnieje niebezpieczeństwo, że wielu uczniów rozpocznie rok szkolny bez książek. Zbyt późne zamówienia uniemożliwią dostarczenie podręczników na czas. Brak podręczników we wrześniu może zepsuć pozytywny obraz reformy, dzięki której rodzice nie muszą płacić za podręczniki – mówi Jarosław Matuszewski.

Polska Izba Książki zwróciła się do MEN z oficjalną prośbą o rozwiązanie problemu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Anna G.: Zapewniam Panią, że potrafią. Podręcznik jest pomocą dydaktyczną ... dla ucznia. Ćwiczenia natomiast (jak sama nazwa wskazują ) mają ćwiczyć umiejętności i korzystanie z wiedzy w praktyce. Brak podręcznika w terminie wrześniowym nie przeszkodzi nauczycielom. Po prostu uczniowie będą zmus...zeni sporządzić więcej notatek i wykazać się umiejętnością wyszukiwania informacji w różnych źródłach. Największy problem może pojawić się u najmłodszych uczniów. Tam elementarz porządkuje tzw. dni aktywności i to, co znajduje się np. w tygodniu pierwszym będzie bezużytecznym materiałem, ponieważ nauczyciel zrobi to bez książki. Może więc wydawać elementarz z treściami zaczynającymi się od np. przyjścia jesieni ;) będzie trochę taniej, bo i stron mniej. rozwiń

aka, 2015-07-17 23:11:23 odpowiedz

Nauczyciele nie potrafią pracować bez podręczników? Moim zdaniem nawet jeśli książki dotrą do szkół w późniejszym terminie, mądry i dobrze przygotowany nauczyciel będzie potrafił poprowadzić lekcję i realizować podstawę programową

Anna G., 2015-07-17 09:28:47 odpowiedz

Do msl: Mnie też nie dziwi.....nie dziwi nic

tesia, 2015-07-16 18:51:37 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE