PARTNER PORTALU
  • BGK

Darmowe podręczniki wytrzymały pierwszy rok użytkowania

  • PAP/em    14 lipca 2015 - 13:08
Darmowe podręczniki wytrzymały pierwszy rok użytkowania
Za zniszczenie lub zgubienie podręcznika obowiązuje kara w wysokości 4,34 zł (fot.men.gov.pl)

MEN zebrało informacje ze szkół, dotyczące stanu podręczników zwróconych przez pierwszoklasistów po roku użytkowania, aby określić, ile z nich wymaga wymiany i uzupełnienia.
"Okazało się, że musimy wymienić 30 tys. książek, czyli 5 proc. pierwszej części składającego się z czterech części podręcznika oraz 3,5 proc. drugiej części. Podręcznik był tak drukowany, aby dobrze służył, ale zawsze jest to +rozpoznanie walką+. Nie wiedziałam, ile podręczników wytrzyma pierwszy rok użytkowania. Czas pokazał, że 95 proc. wytrzymało, więc jestem z tej liczby zadowolona" - powiedziała.

Minister wskazała, że udostępniane bezpłatnie uczniom podręczniki są częścią zasobu bibliotecznego szkoły i jej własnością, zatem za ich zniszczenie lub zgubienie obowiązuje kara w wysokości 4,34 zł. "Pierwsza klasa pokazała, że podręcznik działa bardzo dobrze, także pod względem technicznym. Apeluję do dyrektorów szkół - jeśli jeszcze mają egzemplarze, co do których nie są pewni, że będą dobrze służyły dzieciom - prosimy, by nas o tym zawiadamiali. Jesteśmy na to przygotowani i zależy nam, aby dzieci, które przyjdą do pierwszej klasy, korzystały z podręczników w bardzo dobrym stanie. Kuratorzy mają dodatkowe egzemplarze i będziemy je wydawać w miarę potrzeb" - wyjaśniła.

Podręczniki dla klasy drugiej i trzeciej

Kluzik-Rostkowska przypomniała, że reforma podręcznikowa została zainicjowana w ubiegłym roku; pierwszoklasiści otrzymali wówczas darmowy podręcznik. Obecnie trwają prace nad podręcznikami dla klasy drugiej, natomiast na sierpień planowane jest przygotowanie książki dla klasy trzeciej.

"Mam dobrą wiadomość dla rodziców dzieci, które w tym roku będą uczyły się w czwartej klasie szkoły podstawowej i pierwszej gimnazjum - im również dedykowane będą bezpłatne podręczniki. Formuła jest nieco inna - na każdego ucznia przekazujemy określoną kwotę pieniędzy i szkoły same wybierają, z jakich podręczników chcą korzystać. W przyszłym roku będzie to dotyczyło kolejnych klas, czyli piątej i drugiej gimnazjum, a w roku 2017 wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści będą mieli darmowe podręczniki" - podkreśliła Kluzik-Rostkowska.

Zdaniem minister, bardzo niewielu rodziców ma świadomość planowanych przez MEN zmian związanych z podręcznikami. Dlatego MEN przygotowało na ten temat akcję informacyjną. We wszystkich szkołach pojawią się plakaty, z których rodzice dowiedzą się, w którym momencie edukacji i w jakim zakresie ich dziecko będzie mogło skorzystać z bezpłatnych podręczników.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.