PARTNER PORTALU
  • BGK

Darmowy podręcznik - podsumowanie dotychczasowych prac

  • AW    1 września 2014 - 09:50

Od 1 września w 97 proc. szkół w Polsce dzieci będą uczyły się z "Naszego elementarza". Darmowy podręcznik dla pierwszaków to realizacja zapowiedzi premiera Donalda Tuska ogłoszonej w styczniu 2014 r. Dzięki tej zmianie tylko w tym roku rodzice zaoszczędzą 101 mln zł. W 2017 r. - z punktu widzenia rodziców - podręczniki dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów będą bezpłatne.
"Nasz Elementarz" w ponad 97 proc. wszystkich szkół w Polsce "Nasz elementarz" opracowany na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej trafił do 11 413 publicznych i 632 niepublicznych szkół podstawowych. To 97,38 proc. szkół w Polsce.

Darmowy podręcznik zamówiło:

- 99,6 proc. szkół publicznych; - 70,5 proc. szkół niepublicznych; - czyli 97,4 proc. wszystkich szkół w Polsce.

Tylko 52 szkoły publiczne nie zamówiły darmowych podręczników. W województwach mazowieckim i lubuskim darmowy podręcznik zamówiły wszystkie szkoły publiczne.

Czytaj też: Ile samorządy będzie kosztował darmowy podręcznik?

Darmowy podręcznik

Podręcznik dla uczniów klasy pierwszej stanowi otwartą propozycję, która daje różne możliwości jej wykorzystania przez każdego nauczyciela. Ma inspirować, a nie być gotową ofertą do bezwzględnego realizowania. Nauczyciel może wykorzystać zawarte w nim pomysły, dostosowując je do możliwości swoich uczniów, rozszerzać je, pogłębiać bądź wprowadzać własne.

Każda z czterech części zawiera przenikające się treści z zakresu edukacji polonistycznej, społecznej, matematycznej i przyrodniczej. "Nasz elementarz" zachęca do zajęć artystycznych i aktywności ruchowej.

Do podręcznika przygotowywany jest internetowy poradnik dla nauczyciela - Przewodnik metodyczny - który obejmie wszystkie treści edukacyjne. Na stronie naszelementarz.men.gov.pl znajdują się też różnorodne scenariusze lub pomysły do zajęć, przykładowe karty pracy, propozycje działań dydaktycznych. Wykonane zostały także cztery wersje adaptacji podręcznika dla dzieci niepełnosprawnych.

Postęp prac

- Styczeń 2014: ogłoszenie przez premiera Donalda Tuska wprowadzenia darmowego podręcznika - Maj 2014: prezentacja pierwszej części podręcznika - Czerwiec 2014: prezentacja drugiej części podręcznika - Sierpień 2014: prezentacja trzeciej części podręcznika - Sierpień 2014: prezentacja czwartej części podręcznika

Na początku sierpnia ruszyła dystrybucja I części podręcznika do szkół. Pierwsza część jest już we wszystkich szkołach (jej dystrybucja zakończyła się 22 sierpnia) Kolejne trzy części trafiać będą do szkół sukcesywnie. Publikacji każdej części podręcznika towarzyszyły dwa tygodnie konsultacji społecznych. Obecnie trwają konsultacje czwartej części i potrwają do 11 września.

Zespół autorski

Zespół autorski pracujący w Ministerstwie Edukacji Narodowej liczy kilkanaście osób. Codzienna praca nad elementarzem polega zarówno na opracowaniu treści merytorycznych, jak i ilustracji i grafik.

Główną autorką podręcznika jest Maria Lorek, doświadczona dyplomowana nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. Maria Lorek jest absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego i autorką kilkudziesięciu publikacji/podręczników. Maria Lorek to ponadto m.in.: współzałożycielka Fundacji Ekologicznej Wychowanie i Sztuka "Elementarz", współzałożycielka Stowarzyszenia Nauczycieli Edukacji Początkowej oraz Dyrektor Zespołu Szkół Fundacji "ELEMENTARZ". Jest autorką kilkudziesięciu publikacji i podręczników, np. "Elementarz pierwszej klasy", "Ele-mele" - podręcznik do kształcenia zintegrowanego, Przewodnik metodyczny dla klasy I.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.