PARTNER PORTALU
  • BGK

Demografia w Polsce: Jak przeciwdziałać katastrofie demograficznej?

  • MN    22 listopada 2016 - 15:17
Demografia w Polsce: Jak przeciwdziałać katastrofie demograficznej?
Społeczeństwo nie tylko będzie się kurczyć, ale będzie też coraz starsze. (fot. pixabay)

• Do 2050 roku populacja w Polsce spadnie o 4 miliony osób, a ponad 30 proc. ludzi będzie w wieku powyżej 65 roku życia.
• Żeby przeciwdziałać polskiej katastrofie demograficznej, konieczna jest poprawa jakości usług publicznych dla rodzin, w tym dostępu do żłobków i lekarzy.
• Potrzebne jest też stworzenie warunków dla powrotu emigrantów i mądra absorpcja imigrantów zarobkowych - wynika z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).
Raport "Jak zapobiec polskiej katastrofie demograficznej? Trzy filary polskiej polityki wobec problemu", zaprezentowano podczas konferencji prasowej w siedzibie ZPP.

Uczestnicy konferencji wskazywali, że demografia stanowi bardzo istotny czynnik dla funkcjonowania państwa i gospodarki. Jest tak ze względu na repartycyjny system emerytalny, który ma ekonomiczny sens wyłącznie w warunkach zastępowalności pokoleń.

O tym, że utrzymanie systemu emerytalnego stanowi jedno z największych finansowych zadań stojących przed państwem, świadczą najlepiej liczby - w 2015 roku na wypłatę emerytur wydano ponad 170 miliardów złotych, podczas gdy wszystkie wydatki z budżetu państwa w roku 2014 zsumowały się do 312,5 miliarda złotych.

Sytuacja demograficzna Polski jest fatalna 

Do 2050 roku populacja spadnie o 4 miliony osób, a ponad 30 proc. ludzi będzie w wieku powyżej 65 roku życia. W roku 2015, na 224 badane państwa, Polska zajęła 216. miejsce pod względem dzietności.

– Mamy do czynienia z poważnym kryzysem demograficznym – stwierdził prezes ZPP Cezary Kaźmierczak podczas konferencji prasowej. – Powinniśmy jak najmocniej skupić się na wybrnięciu z tej sytuacji.

W 2011 roku w ok. 380 tysiącach gospodarstw domowych z dziećmi, dochód na osobę w rodzinie nie przekraczał 351 złotych. Polskie rodziny z dziećmi - szczególnie te wielodzietne - często muszą zmagać się z problemami finansowymi.

– Dużo pomógł program 500+, mimo że jest pod pewnymi względami niedoskonały - powiedział wiceprezes ZPP Marcin Nowacki. – Mimo to, wciąż bardzo dużo pozostaje do zrobienia, trzeba poprawić jakość usług publicznych dla rodzin, w tym przede wszystkim dostępność żłobków, przedszkoli i opieki pediatrycznej.

– Polska bieda ma twarz dziecka – stwierdził z kolei Jakub Bińkowski, Sekretarz Departamentu Badań i Analiz ZPP. – Tak wynika z badań i to jest jeden z głównych powodów niskiego poziomu dzietności w Polsce. Ludzi na dzieci często po prostu nie stać. Mamy nadzieję, że program 500+ poprawi tę sytuację.

Abstrahując bowiem od kwestii finansowych, to właśnie konieczność zgłaszania dziecka do żłobka jeszcze przed jego narodzinami, czy wielogodzinnego oczekiwania w kolejce do lekarza, stanowi poważny kłopot dla wielu rodzin z dziećmi.

Państwo musi ściągnąć rodaków z zagranicy

Według ZPP drugim obszarem, w ramach którego państwo powinno podjąć aktywność, jest stworzenie warunków do powrotu dla emigrantów.

– Tutaj niespodzianek nie ma – kontynuował prezes ZPP Cezary Kaźmierczak. – Podstawowe problemy to zbyt wysokie opodatkowanie dochodów z pracy, ułomny rynek mieszkaniowy, w szczególności w sektorze mieszkań na wynajem, oraz nierówna konkurencja w zakresie dostępu do stanowisk w placówkach publicznych.Multimedia

×
KOMENTARZE (1)

  • Henryk Lewandowski, 2016-11-22 18:03:54

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców powinien przede wszystkim zainicjować racjonalizację systemu wynagrodzeń za pracę aby każdy pracownik (nawet otrzymujący wynagrodzenie minimalne) był w stanie utrzymać czteroosobową rodzinę! Taki jest standard w cywilizowanych krajach Świata. Fatalne prognozy de...mograficzne, problemy związane z utrzymaniem systemu emerytalnego, nieustająca emigracja w poszukiwaniu godziwych wynagrodzeń, krytyczna sytuacja w ochronie zdrowia i wiele innych niepożądanych zjawisk naszej polskiej rzeczywistości – to są właśnie skutki konkurowania na rynkach produktów i usług niskimi kosztami pracy! Skandalem jest nieustająca rozbieżność nie tylko najniższych, ale nawet średnich płac z realnymi kosztami utrzymania typowej rodziny chociażby na poziomie minimum socjalnego! Żłobki, przedszkola, zatrudnianie obcokrajowców, programy typu 500+, to są półśrodki, które nie rozwiążą zasadniczej kwestii, jaką jest ignorowanie obiektywnych (zależnych jedynie od rynkowych cen i naukowych norm) KOSZTÓW UTRZYMANIA RODZIN PRACOWNICZYCH... Oto fakty: w roku 2015 na 14 802 600 osób zatrudnionych w Polsce aż 13 533 800 (czyli 91,43%!!!) pracowało w firmach lub instytucjach), w których przeciętne wynagrodzenie było niższe od minimum socjalnego dla typowej rodziny, czyli od 4815 zł brutto miesięcznie! Nie można nie dostrzegać takich realiów...  rozwiń