PARTNER PORTALU
 • BGK

Demografia wypchnie nauczycieli na świadczenia kompensacyjne? Związki walczą o wcześniejsze emerytury

 • Gabriel Paździor    14 kwietnia 2016 - 10:14
Demografia wypchnie nauczycieli na świadczenia kompensacyjne? Związki walczą o wcześniejsze emerytury

Osób pobierających świadczenie kompensacyjne w oświacie było na początku 2016 roku ponad pięć tysięcy. Ale będzie ich przybywać (fot.: pixabay.com)

• Przy spadającej liczbie szkół nauczyciele mogą być zainteresowani świadczeniem kompensacyjnym. Jest to rodzaj finansowego wsparcia wyrównawczego wypłacanego przez ZUS, gdy nauczyciel przestaje uczyć.
• Mimo posiadania tego uprawnienia związki zawodowe środowiska edukacyjnego liczą, że rząd przygotowując nową ustawę emerytalną, obniżającą wiek emerytalny, pozwoli im wcześniej przechodzić na pełnopłatne emerytury.
• Rzeczywiście to rząd będzie musiał zdecydować co zrobić z nadmiarem nauczycieli. Na nasz nos MEN na razie sugeruje, że obowiązujące przepisy są dobre, bo nauczyciel pobierający świadczenie nadal może pracować w innym zawodzie.
Wg GUS, liczba szkół w Polsce spada. Dane za 2015 r. pokazują wyraźnie, że etatów dla nauczycieli jest coraz mniej. W roku szkolnym 2013/2014 było w Polsce o 5916 oddziałów szkolnych i 1259 szkół mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Od 2009 roku polscy nauczyciele, pod pewnymi rygorami, mogą korzystać ze świadczenia kompensacyjnego, które jest odpowiedzią na ten stan rzeczy. Jest to rekompensata finansowa, którą nauczyciele mogą otrzymać w wieku wcześniejszym niż emerytura, ale z zastrzeżeniem, że muszą zakończyć pracę w edukacji. Świadczenie wypłaca ZUS, tylko gdy osoba nim zainteresowana wystąpi z wnioskiem.

Do głównych obostrzeń, które muszą zostać spełnione, by nauczyciel skorzystał ze świadczenia, oprócz zaprzestania nauczania są: wiek i odpowiedni staż pracy w oświacie.

Więcej o szczegółach przyznawania świadczenia możesz przeczytać tutaj.

Sławomir Broniarz, prezes ZNP, przypomina w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl, jak rodziło się to rozwiązanie.

– Przyjęcie przez Sejm ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych było efektem wielkiej debaty na temat uprawnień emerytalnych poszczególnych grup zawodowych. Nauczycielom nie udało się w 2009 r. obronić ówczesnych warunków odchodzenia z zawodu, odebranych de facto już w 1999 r. przez rząd Jerzego Buzka, ani nie udało się dostać na listę zawodów objętych emeryturami pomostowymi (poza nielicznymi wyjątkami). Nauczyciele otrzymali – jako jedyna grupa zawodowa – osobną ustawę! Dyskusję nad nią zainicjował Związek Nauczycielstwa Polskiego i do ostatniej chwili negocjowaliśmy z rządzącą koalicją szczegóły rozwiązań. Wiele postulatów związkowych zostało zresztą przyjętych i wpisanych do ustawy.

W pierwszym półroczu 2015 r. przeciętna wysokość świadczenia kompensacyjnego wynosiła 1963 zł, gdy na początku 2016 roku wzrosła do około dwóch tysięcy złotych. Z tego wsparcia korzysta ponad pięć tysięcy osób, nauczycieli już nieaktywnych zawodowo.

W dyskusji powraca także sprawa niższego wieku emerytalnego, który obiecał PiS. Była to jedna z kluczowych obietnic wyborczych rok temu.

Związki zawodowe nauczycieli sformułowały swoje oczekiwania wobec rządu

Ryszard Proksa, przewodniczący krajowej sekcji oświaty i wychowania NSZZ Solidarność, zwraca uwagę na konieczność powstania nowej ustawy emerytalnej. Powinna ona pozwolić, w ocenie związku, zmienić w dalszej perspektywie Kartę Nauczyciela. Obie te ustawy definiują świadczenia dla omawianego zawodu. Kluczową rolę odegrają w tym temacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, choć nadal ze strony rządu nie mówi się o konkretach.

KOMENTARZE (14)

 • Jola, 2017-04-21 16:45:01

  Do audyt mediów: Ciekawe bardzo co Pan mówi. Po prawie 30 latach pracy (n-el) dyplomowany nie zarabiam 3 tysięcy. Skąd te dane. Chyba z kosmosu.
 • C.D, 2016-11-18 23:13:22

  Jeśli ktoś się decyduje na świadczenia kompensacyjne to znaczy że jest wypalony zawodowo i wcale niema ochoty dorabiać w jakimkolwiek zawodzie, więc świadczenia finansowe powinny być jak pełna emerytura jaką sobie wypracowaliśmy i wtedy może nas dotyczyć zakaz zatrudnienia w zawodzie z którego przes...zliśmy na świadczenie kompensacyjne. Co do tych osób które przeszły na pełną emeryturę i jest ona wysoka i nie mogą wytrzymać bez pracy to pracodawca powinien odprowadzać dwie składki do ZUS za zatrudnionego i za stażystę oczekującego na zwolnienie się etatu.  rozwiń
 • mm, 2016-09-28 11:14:00

  Do Polonistka: Również jestem z rocznika 1960. Pracuję w poradni. Nam - poradniakom nie przyznano świadczenia kompensacyjnego. Oczywiście tak jak wszystkim nauczycielom -tak i nam zabrano prawo nabyte do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej. Jak to jest możliwe w państwie prawa?!!!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: