PARTNER PORTALU
  • BGK

Długa przerwa w szkołach dłuższa o 10 minut, by dzieci wszystko zjadły

  • MIW    28 lutego 2017 - 15:25
Długa przerwa w szkołach dłuższa o 10 minut, by dzieci wszystko zjadły
Przynoszone do szkoły z domu kanapki często trafiają do kosza. (fot. pixabay.com)

• Zdecydowana większość z nas uważa, że dzieci w Polsce nie szanują jedzenia, a wyrzucanie żywności stanowi w polskich szkołach problem.
• Takie dane przyniosły badania wykonane przez Millward Brown na zlecenie Polskiej Federacji Banków Żywności.
• Według Federacji szkoły mogą jednak wdrożyć rozwiązania, które mogłyby ograniczyć skalę marnowania żywności.
O tym, że dzieci w Polsce szanują jedzenie przekonanych jest zaledwie 18 proc. ankietowanych (przeciwnego zdania jest 72 proc. respondentów). Częściej takiej odpowiedzi udzielali mężczyźni (21 proc.) niż kobiety (15 proc.).

Wiara w szanowanie przez dzieci jedzenia maleje razem z wiekiem – o ile w przedziale wiekowym do 35 lat skłonnych było tak uznać powyżej 20 proc. pytanych, to w starszych kategoriach wiekowych było to w granicach 14 – 18 procent. Niemal 70 proc. respondentów stwierdziło, że marnowanie żywności stanowi w polskich szkołach problem (w tym przypadku również częściej odpowiedzi takiej udzielały kobiety i osoby po 35 roku życia).

Zarazem prawie wszyscy badani (91 proc.) chcieliby, aby nauczyciele i pracownicy szkół wprowadzali działania zmierzające do ograniczania marnowania jedzenia zarówno przez dzieci, jak i przez szkolne stołówki.

Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że dzieci nie szanują jedzenia.

Źródło: Polska Federacja Banków Żywności 

Takie dane nie są zaskoczeniem dla Marii Kowalewskiej, dyrektorki ds. edukacji i komunikacji w Federacji Polskich Banków Żywności, partnera społecznego programu „Extra Szkolna Stołówka”. Jak przypomina ponad 30 procent społeczeństwa w naszym kraju marnuje żywność, a co czwarty Polak wyrzucił jedzenie w ciągu ostatnich 7 dni.

Czytaj : Rok szkolny 2016/2017: wchodzą nowe zasady żywienia w szkołach

- Skoro tak duża część społeczeństwa nie szanuje żywności, to nie dziwi fakt, że jedzenie jest marnowane również w szkołach. Aby zmniejszyć liczbę wyrzucanej żywności, warto zacząć od edukacji najmłodszych - wskazuje Kowalewska.

Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że wyrzucanie jedzenia stanowi w polskich szkołach problem. 

Źródło: Polska Federacja Banków Żywności

Najczęściej do szkolnego śmietnika trafiają kanapki (58 proc.), surówki (42 proc.), zupy (34 proc.), kasza lub ryż (33 proc.), warzywa (30 proc.) i owoce (29 proc.), mleko (27 proc.), ziemniaki (24 proc.) i mięso (20 proc.). Powodem dla którego tak się dzieje jest fakt, że rodzice przygotowują dla swoich dzieci zbyt wiele jedzenia, albo też to jedzenie ich dzieciom nie smakuje. Eksperci wskazują również, że na marnowanie żywności ma wpływ długość szkolnej przerwy. Dotyczy to zarówno kanapek przynoszonych z domu, jak też posiłków przygotowywanych w szkole. Dlatego też – jak wskazują – duża przerwa w szkole powinna trwać 30 minut.

Czytaj : Samorządy odpowiedzialne za otyłość dzieci?

- Zapewnia 20 minut tzw. czasu na spożycie posiłku i 10 minut na dojście na stołówkę, czekanie w kolejce czy rozmowę z kolegami. Dłuższa przerwa to większa możliwość na spożycie przez uczniów całego obiadu, w tym także warzyw czy owoców. A przy okazji ma ona funkcje „socjalizacyjną”, bo uczniowie mogą się spotkać i wspólnie spędzić czas – czytamy w komentarzu Polskiej Federacji Banków Żywności. Maria Kowalewska podpowiada też inne rozwiązanie, które mogłyby ograniczyć skalę marnowania w szkole żywności.

- Szkolne stołówki mogą ograniczyć wydawane porcje, aby nie były one zbyt duże. Można wprowadzić zasadę dokładki, dzięki czemu dzieci będą mogły wziąć tyle, ile potrzebują. Szkoła może zorganizować kącik dla „niechcianego” jedzenia. Zamiast wyrzucać kanapki do kosza, uczniowie będą mogli je zostawić na półce. Ci, którzy lubią więcej jeść, zapomnieli śniadania lub po prostu nie dostali go od rodziców – korzystają z pozostawionych produktów – wylicza Kowalewska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.