Do biblioteki można zapisać nawet noworodki

W Olsztynie noworodki mogą dołączyć do grona czytelników. Specjalny program „Nigdy nie jest za wcześnie”, wymyślony przez olsztyńskich bibliotekarzy, skierowany jest do rodziców dzieci do trzech lat.
Do biblioteki można zapisać nawet noworodki

Od miesiąca w kilkunastu filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie rodzice mogą wyrobić nawet dopiero co narodzonym dzieciom karty biblioteczne i wypożyczać dla nich książki. W ten sposób karta biblioteczna może stać się drugim – po akcie urodzenia – dokumentem dziecka.

Jak powiedział Łukasz Ślusarczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, przez miesiąc trwania akcji grono czytelników powiększyło się o 300 dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia. Najmłodsi przyszli czytelnicy mają po cztery miesiące.

Wszystkie maluchy wraz z kartą biblioteczną otrzymały w prezencie książki oraz zakładki do książek.

Pomysłodawcy akcji chcą w ten sposób pokazać rodzicom, że czytanie dzieciom już od kołyski opłaca się, ponieważ pozwala budować głębsze relacje emocjonalne dziecka z rodzicami, rozwija umiejętność wysławiania się, a w przyszłości może chronić dziecko przed uzależnieniem od telewizji czy internetu.

Każdy rodzic otrzymuje poradnik – kiedy zacząć czytać i co czytać dzieciom. Na jego tytułowej stronie zamieszczono sentencję autorstwa Wiesławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Dołączono do niego także bibliografię polecanych przez bibliotekarzy książek, dostosowanych do wieku maluchów.

W olsztyńskich bibliotekach dzieci mogą znaleźć nie tylko tradycyjne książki papierowe, ale także takie, które można czytać podczas kąpieli, albo „mówiące” – wyposażone w elektronicznego lektora.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE