PARTNER PORTALU
  • BGK

Do biblioteki można zapisać nawet noworodki

  • PAP    8 lipca 2011 - 11:10
Do biblioteki można zapisać nawet noworodki

W Olsztynie noworodki mogą dołączyć do grona czytelników. Specjalny program „Nigdy nie jest za wcześnie”, wymyślony przez olsztyńskich bibliotekarzy, skierowany jest do rodziców dzieci do trzech lat.
Od miesiąca w kilkunastu filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie rodzice mogą wyrobić nawet dopiero co narodzonym dzieciom karty biblioteczne i wypożyczać dla nich książki. W ten sposób karta biblioteczna może stać się drugim – po akcie urodzenia – dokumentem dziecka.

Jak powiedział Łukasz Ślusarczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, przez miesiąc trwania akcji grono czytelników powiększyło się o 300 dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia. Najmłodsi przyszli czytelnicy mają po cztery miesiące.

Wszystkie maluchy wraz z kartą biblioteczną otrzymały w prezencie książki oraz zakładki do książek.

Pomysłodawcy akcji chcą w ten sposób pokazać rodzicom, że czytanie dzieciom już od kołyski opłaca się, ponieważ pozwala budować głębsze relacje emocjonalne dziecka z rodzicami, rozwija umiejętność wysławiania się, a w przyszłości może chronić dziecko przed uzależnieniem od telewizji czy internetu.

Każdy rodzic otrzymuje poradnik – kiedy zacząć czytać i co czytać dzieciom. Na jego tytułowej stronie zamieszczono sentencję autorstwa Wiesławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Dołączono do niego także bibliografię polecanych przez bibliotekarzy książek, dostosowanych do wieku maluchów.

W olsztyńskich bibliotekach dzieci mogą znaleźć nie tylko tradycyjne książki papierowe, ale także takie, które można czytać podczas kąpieli, albo „mówiące” – wyposażone w elektronicznego lektora.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.