PARTNER PORTALU
  • BGK

Do policji wprost z liceum

  • PAP    1 września 2010 - 08:08
Do policji wprost z liceum

Naukę w dwóch klasach policyjnych oferuje w nowym roku szkolnym Liceum Ogólnokształcące w Prószkowie. Zainteresowanie tym profilem było bardzo duże.
Początkowo miała to być tylko jedna klasa, ale zainteresowanie przerosło oczekiwania i trzeba było zwiększyć liczbę miejsc. Większość – ok. 60 proc. – w obu 25-osobowych klasach stanowią dziewczęta.

Przyszli policjanci i policjantki, żeby dostać się do klas o tym profilu, musieli – oprócz standardowej rekrutacji – przejść przygotowany przez funkcjonariuszy test sprawności fizycznej.

Policyjne klasy w Prószkowie będą realizować najbogatszy w Polsce program z zakresu prawa i problematyki służby policyjnej.

Program nauczania napisali wspólnie pedagodzy, funkcjonariusze opolskiej komendy miejskiej policji i pracownicy wydziału oświaty starostwa powiatowego w Opolu (organu założycielskiego szkoły). Zajęcia z zakresu problematyki służby policyjnej będą realizowane przez cały czas nauki w liceum – w każdy piątek, przez 7 godzin lekcyjnych.

Tego dnia uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach teoretycznych, oraz m.in. lekcjach specjalistycznego wychowania fizycznego z elementami obrony osobistej, i technikami interwencyjnymi – rzutami, padami itp.

Licealiści, którzy zdecydowali się na naukę w klasie o profilu policyjnym, będą zdobywać ogólną wiedzę o policji, nauczą się także podstaw organizacji i pełnienia służby prewencyjnej, przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich, posiądą także wiedzę z zakresu podstaw kryminalistyki, prawa karnego i prawa o ruchu drogowym. Lekcje z tych przedmiotów będą prowadzić policjanci.

Oprócz wiedzy teoretycznej, zaplanowano szereg ćwiczeń praktycznych, szkolenie strzeleckie oraz jazdy konne, a także obozy szkoleniowe i uczestnictwo w niektórych akcjach policji.

Uczniowie z policyjnych klas liceum będą mieli więcej nauki niż ich koledzy ze zwykłych klas. Przerabiają normalny program liceum, a oprócz tego poznają zagadnienia prawne i dotyczące pracy policjanta. To duże wyzwanie; chętni do tych klas wykazali się dużą odwagą.

Wczesne kształcenie młodzieży w klasie o profilu policyjnym ma na celu m.in. podwyższenie poziomu kandydatów zgłaszających się później do służby w policji.

Uczniowie klas o profilu policyjnym będą też wyróżniać się w szkole – będą nosić podkoszulki i stroje kojarzące się z policyjnymi uniformami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)