PARTNER PORTALU
  • BGK

Dobrym pomysłem jest doradztwo zawodowe już na poziomie szkół

  • bad    24 października 2014 - 17:42
Dobrym pomysłem jest doradztwo zawodowe już na poziomie szkół

- Szkoła nie odpowiada na zmiany strukturalne co sprawia, ze przejście z edukacji w rynek pracy zamiast być płynny generuje bezrobocie. Dobrym pomysłem w obecnej sytuacji jest doradztwo zawodowe już na poziomie szkół - mówi Agata Tyszkiewicz, Prezes Fundacji Innowacyjna Edukacja.
21 października br. odbyło się we Wrocławiu spotkanie w ramach cyklu 16. ogólnopolskich debat na temat zastosowania najnowocześniejszych technologii w edukacji i aktywizacji społeczeństwa.

Czytaj też: Nauczyciele: samorządy stosują wobec nas niecne praktyki

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Edukacji Narodowej, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Rzecznik Praw Dziecka, Lasy Państwowe, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Kurator Oświaty, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Organizatorem i koordynatorem debat jest Fundacja Innowacyjna Edukacja, działająca na rzecz porozumienia i dialogu podmiotów w sferze edukacji.

Czytaj też: Będzie zakaz sprzedaży "śmieciowego jedzenia" w szkołach

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele administracji samorządowej, Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, jak również reprezentanci organów prowadzących szkoły, placówek oświatowych, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych.

Podczas debaty podjęto dyskusję na temat możliwości wykorzystania zasobów edukacyjnych oraz metod nauczania w oparciu o nowoczesne technologie w edukacji i aktywizacji społeczności. Uczestnicy zwrócili uwagę na to, że nie ma odwrotu przed nową formułą edukacji. Nauczyciele muszą poznawać nowe techniki, aby rozbudzać kreatywność i motywację uczniów, a także, by podnieść swój autorytet wśród nich. Uczestnicy podkreślili, że cyfryzacja nie będzie możliwa bez odpowiedniego wyposażenia szkół w nowoczesny sprzęt technologiczny. Podjęto także temat bezrobocia wśród młodych obywateli, w tym także doradztwa zawodowego.

„Szkoła nie odpowiada na zmiany strukturalne co sprawia, ze przejście z edukacji w rynek pracy zamiast być płynny generuje bezrobocie. Dobrym pomysłem w obecnej sytuacji jest doradztwo zawodowe już na poziomie szkół. Szkoła powinna uruchamiać w uczniach postawy obywatelskie i uczyć więcej umiejętności miękkich, do których zalicza się między innymi kompetencje społeczne, umiejętność pracy w grupie czy asertywność" - mówi Agata Tyszkiewicz, Prezes Fundacji Innowacyjna Edukacja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ewa, 2014-11-08 19:16:17

    Drodzy "fachowcy" - motywacji nie można rozbudzać - tak twierdzi nauka- wykład z neurodydaktyki dr Żylińskiej jest w Internecie. Wszystkich chcą pouczać dyskutańci tylko sami unikają wiedzy jak diabeł święconej wody. A doradztwo zawodowe ha ha gdy nie ma już nic poza Tesco i Lidlem i ...Biedronką co tu doradzać?  rozwiń