PARTNER PORTALU
 • BGK

Dodatek albo czas wolny za nadgodziny

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    2 stycznia 2012 - 07:20
Dodatek albo czas wolny za nadgodziny

Do kadry pedagogicznej pracującej w samorządowych szkołach ma zastosowanie Karta nauczyciela. Zgodnie z nią czas pracy nauczyciela nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo.
W tym czasie nauczyciel realizuje m.in. pensum i inne zajęcia wychowawcze i opiekuńcze. Statut szkoły może go też zobowiązać do uczestnictwa w wycieczkach szkolnych lub wyjazdach na zieloną lub białą szkołę – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Jałmużna dla nauczyciela

Karta nauczyciela nie przewiduje dłuższej pracy niż 40 godzin tygodniowo. Dlatego tylko w wyjątkowych sytuacjach, jeśli nauczyciel udowodni, że pracodawca zmuszał go do dłuższej pracy, ma prawo do rekompensaty za nadgodziny na podstawie kodeksu pracy.

Jeśli szkoła nie ma pieniędzy na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach, może zaproponować nauczycielowi czas wolny w zwiększonym wymiarze.

Jego długość zależy od tego, czy czas ten przyznawany jest na wniosek pracownika, czy też z inicjatywy pracodawcy. W pierwszym wypadku czas wolny powinien być równy wymiarowi godzin nadliczbowych.

Gdy pracodawca z własnej inicjatywy chce w tej formie rozliczyć nadgodziny, to musi zwiększyć o połowę wymiar czasu wolnego – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Kowal, 2012-01-03 11:20:48

  Ładnie tak komuś wyliczać czas?Nigdy nie zapomnicie tych "starych"nauczycieli,prawdaż?
 • podpis, 2012-01-02 22:31:15

  Dziennik Gazeta Prawna lubuje się w oświatowych "sensacjach". Szkoda, że nie podają - ilu nauczycieli faktycznie (!!!) korzysta z opisanej możliwości. Śmiem twierdzić, że jest to znikomy odsetek - starsi nauczyciele jeszcze wiedzą co to misja i powołanie. Młodszych urzędnicy gminni skutecz...nie zniechęcają do jakiejkolwiek ponadstandardowej aktywności.  rozwiń
 • kokos, 2012-01-02 19:41:09

  taki nauczyciel umówiony na 4 godziny pracy z dziećmi to tak jakby dniówka fizycznej pracy. wiele lat upłynie zanim docenią ten zawód.