PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowa kasa na walkę z otyłością uczniów

  • aw    10 sierpnia 2015 - 20:02
Dodatkowa kasa na walkę z otyłością uczniów
Obecna młodzież szkolna jest mniej sprawna niż młodzież diagnozowana w latach 80-tych (fot.fotolia)

Do 24 sierpnia można składać wnioski w ramach programu „Sport Wszystkich Dzieci” organizowanego przez ministerstwo sportu i turystyki. Dodatkowy nabór dotyczy wspieranie programów służących przeciwdziałaniu nadwadze i otyłości u dzieci.
Do podziału w ramach dodatkowego naboru jest 300 tys. zł. Wnioski na dofinansowanie należy składać do 24 sierpnia, a ich rozpatrzeniem resort sportu i turystyki zajmie się do 10 września.

Jak podaje ministerstwo, program „Sport Wszystkich Dzieci” ze względu na swoją specyfikę adresowany jest do uczniów szkół różnych szczebli edukacyjnych,  a w szczególności do uczniów szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie całego kraju, jak również do klubów i organizacji sportowych.

W walce z otyłością uczniów

- Badania prowadzone przez AWF Warszawa jednoznacznie wskazują, że obecna młodzież szkolna jest mniej sprawna niż młodzież diagnozowana w latach 80-tych. Brak ruchu (hipokinezja) powoduje wzrost o 30% ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę czy choroby nowotworowe. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie – już ponad 17% spośród nich w wieku 11-15 lat ma nadwagę, a 80% z nich pozostanie otyłymi w wieku dorosłym. Biorąc powyższe pod uwagę przedsięwzięcia realizowane w ramach przedmiotowego zadania mają na celu zahamowanie i profilaktykę negatywnych zjawisk dotykających dzieci i młodzież szkolną związanych z brakiem aktywności fizycznej co w konsekwencji prowadzi również do otyłości - tłumaczy resort. 

Zadanie „Wspieranie programów aktywności fizycznej jako przeciwdziałanie nadwadze i otyłości u dzieci i młodzieży” adresowane jest do organizacji pozarządowych które w ramach swojej podstawowej działalności statutowej realizują zadania z zakresu upowszechniania kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

W ramach zadania dofinansowane będą działania realizowane w szczególności w formie ogólnopolskich programów, kampanii, akcji, wydawnictw o szerokim oddziaływaniu społecznym, ukierunkowanych na profilaktykę i zapobieganie nadwadze i otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Anna Wieczorkowska, 2015-08-17 10:41:05

    nadwagę zdobywa się w okresie 0-3 lat życia, świadomość Babć, Opiekunów i Rodziców, powinna być wzbogacana małymi dawkami wiedzy również reklamowymi, przed emisją Bajek, Wiadomości. dwuzmianowość szkolnej edukacji, nie sprzyja prawidłowemu przyswajaniu posiłków, wielu naukowców udokumentowało taki s...tan. pozdrawiam Anna Wieczorkowska, Gdańsk, 17 sierpnia 2015r.  rozwiń