PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowa rekrutacja do przedszkoli 2017: Publiczne czy prywatne? Decyzja rodzica i gminy

  • AW    9 czerwca 2017 - 10:33
Dodatkowa rekrutacja do przedszkoli 2017: Publiczne czy prywatne? Decyzja rodzica i gminy
W wielu miastach rodzice czekają jeszcze na efekty rekrutacji dodatkowej nie mając pewności, czy ich pociecha znajdzie miejsce w wybranej placówce. (fot.pixabay)

Sześciolatki w przedszkolach i obowiązek opieki dla trzylatków dla wielu gmin oznacza problem z miejscami w publicznych przedszkolach. Rozwiązaniem są prywatne placówki, do których samorządy dopłacają. Zapowiadane przez MEN zmiany w finansowaniu oświaty obejmą jednak i te placówki.
• Prywatne przedszkola, które w wielu miastach mogą we wrześniu przeżyć oblężenie za sprawą trzylatków.

• Stają się też coraz popularniejszym pomysłem na biznes, ale już w przyszłym roku maja się zmienić przepisy.

• Do 30 czerwca trwają konsultacje i uzgodnienia projektu nowelizacji ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

• Jedną ze zmian jakie maja być prowadzone dotyczą dotowania przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego.

 

Przypomnijmy, z powodu reformy oświaty rekrutacja do przedszkoli publicznych odbywała się później niż rok wcześniej. W wielu miastach rodzice czekają jeszcze na efekty rekrutacji dodatkowej nie mając pewności, czy ich pociecha znajdzie miejsce w wybranej placówce. Wprawdzie od września 2017 r. zagwarantowane ustawowo prawo do opieki przedszkolnej zyskają wszystkie dzieci trzyletnie, jednak to w jakim przedszkolu, zależy już od wolnych miejsc.

– W zeszłym roku około 30 proc. sześciolatków rozpoczęło naukę w szkołach. Gdyby udało nam się utrzymać tę tendencję, to wszystkie maluchy z naszego miasta znalazłyby miejsca w przedszkolach. Niestety zmieniło się prawo i rodzice nie decydują się już tak chętnie na posłanie sześciolatków do szkół – wyjaśniał dla Onet.pl Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa ds. społecznych.

Gdzie te dodatkowe miejsca dla przedszkolaków?

Chorzów zapłaci 2,5 mln zł na budowę przedszkoli w modułowych kontenerach. Gdyby nie ta decyzja, miasto musiałoby wykupić miejsca w prywatnych przedszkolach.

- Do tej pory nie musieliśmy wykupywać miejsc w prywatnych placówkach i raczej w nadchodzącym roku szkolnym też takiej potrzeby nie będzie – informowała nas jeszcze w kwietniu Karolina Skórka z chorzowskiego magistratu.

Lublin przygotował na zbliżający się rok szkolny łącznie ponad 10 tysięcy miejsc w placówkach publicznych i przedszkolach niepublicznych funkcjonujących na zasadach placówek publicznych. Dodatkowo w Lublinie przedszkola prowadzone przez podmioty prywatne oferują blisko 4 tysiące miejsc.

Dotacja dla prywatnego- idą zmiany

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” gminy przed wrześniem szukają chętnych wśród właścicieli prywatnych przedszkoli, by zdecydowali się na prowadzenie publicznej placówki, kusząc dotacjami.

Okazuje się, że to intratny i popularny biznes. Prywatne przedszkole może liczyć na dotacje z gminy, może też pobierać czesne (o ile nie zdecyduje się na prowadzenie publicznej placówki), a chętnych przybywa. Tym bardziej, że dzięki programowi 500 plus więcej rodzin może sobie pozwolić na wybór takiej formy opieki nad dzieckiem.×
KOMENTARZE (1)

  • Olga, 2017-06-13 12:23:10

    3-latki do szkół, a 6-latki w przedszkolu. Co to jest??? Te maluchy na wejściu mają taki stres że szok. Najlepiej od razu na Uniwersytet - będzie z głowy , bo tam jest miejsce, brak studentów.